Warszawa 2008 do raportu!

Przełom roku sprzyja podsumowaniom. Streścić rok teatralny w Warszawie to zadanie niewykonalne. Można z mozołem wyliczyć premiery, festiwale i nagrody. Wyjdzie z tego jednak nieznośna w lekturze, ciągnąca się lista. O kimś zawsze się zapomni, a komuś być może poświęci się miejsce zupełnie niezasłużone. Dlatego pierwsze zastrzeżenie przed rozpoczęciem pracy brzmi: to podsumowanie absolutnie subiektywne. I możliwie krótkie.

Styczeń
Marek Fiedor debiutuje w stolicy "Bitwą pod Grunwaldem" na podstawie opowiadań Tadeusza Borowskiego. Miejsce i czas akcji: 12 stycznia, Teatr Studio.

Luty
W Studio również nowość - "Hollyday" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego.
W Powszechnym premiera "Loretty" w reżyserii Roberta Glińskiego, z Pauliną Holtz w roli tytułowej.
W Teatrze Wielkim gościnne pokazy spektaklu Roberta Wilsona "Rumi - w mgnieniu oka".

Maestro LABORATORIUM DRAMATU

"Maestro"
Zdzisław Wardejn

Marzec
Umiera Gustaw Holoubek.
We Współczesnym Maciej Englert reżyseruje "Proces" Kafki z Borysem Szycem jako Józefem K.
Z powodu problemów finansowych Laboratorium Dramatu zawiesza działalność. Na szczęście, nie na długo i pod koniec maja odbędzie się premiera "Maestra" w reżyserii Anny Smolar.
Wojciech Malajkat zabiera się za reżyserię. Efektem jest "Wędrowiec" w Teatrze Narodowym.
W Teatrze Roma bardzo nagłośniona przez media premiera "Upiora w operze" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

Kwiecień
Po przerwie na festiwalową mapę Warszawy wracają, po raz 28., Warszawskie Spotkania Teatralne, zorganizowane przez Instytut Teatralny. Oprócz przeglądu twórczości Michała Zadary, najgłośniejsze przedstawienia ostatnich sezonów: "Transfer!" Klaty, "Baal" Fiedora, "Reportaż o końcu świata" z Wierszalina, "Przebudzenie wiosny" Rubina... W ramach "Wrocław OFF" można było zobaczyć produkcje tamtejszych teatrów alternatywnych. A na dodatek tętniący nocnym życiem klub festiwalowy...
W Narodowym premiera "Iwanowa" wg Czechowa w reżyserii Jana Englerta. Wielki powrót Andrzeja Łapickiego. A w Polonii inny wielki Andrzej - Seweryn reżyseruje "Dowód" Davida Auberna.

Maj
Po nieudanej "Norze" Agnieszka Olsten wraca do Teatru Narodowego. Tym razem z "Otellem". W roli tytułowej Jerzy Radziwiłłowicz. Również w Narodowym premiera "Mroku" w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

Czerwiec
Pod koniec miesiąca w Starej Prochoffni IV Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej "Zawirowania". Warsztaty, spektakle z Polski, Węgier, Słowacji, Rosji, a przede wszystkim przegląd "Madryt tańczy w Warszawie" - prezentacje madryckich teatrów tańca.
Umiera Jerzy Szajna.

Lipiec
Sezon ogórkowy w pełni, ale w Polonii pracuje się pełną parą. Łukasz Kos reżyseruje "Starość jest piękna" według Esther Vilar.
Umiera wybitny krytyk teatralny, Jerzy Koenig.

Sierpień
Sezonu ogórkowego ciąg dalszy...

Wrzesień
Powszechny zaczyna sezon wcześniej niż inne teatry, premierą "Słonecznych chłopców" w reżyserii Macieja Wojtyszki. A w Teatrze Praga Artur Żmijewski debiutuje jako reżyser "Emigrantami" Mrożka. Czy był to debiut udany, to już sprawa do dyskusji.

Październik
Teatr Dramatyczny zaprasza na pierwszą (z zaplanowanych trzech) edycję festiwalu "Warszawa Centralna", pod hasłem "Stygmaty ciała". Na początek dwie premiery organizatora - "Alicja" Pawła Miśkiewicza według Lewisa Carolla i "Borys Godunow" w reżyserii Andrieja Moguczija. Na zaproszenie przyjechali m.in. Theseum Ensemble z Aten, performerzy Marina Abramowic i Ron Athey, Luk Perceval z "Penthesileą". Swoją działalność inauguruje Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Tymczasowa siedziba przy Madalińskiego.
Nagrody miesięcznika "Teatr" otrzymują Jan Klata, Dominika Kluźniak, Ireneusz Czop i Andrzej Łapicki.
Mariusz Treliński ponownie zostaje mianowany dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Ifigenia TEATR NARODOWY Warszawa

"Ifigenia"

Listopad
Antonina Grzegorzewska, córka Jerzego, reżyseruje w Narodowym "Ifigenię". Również w "Narodowcu" - gościnne występy Comédie-Française z Andrzejem Sewerynem.
"Feliksy Warszawskie" wędrują do Piotra Cieplaka, Andrzeja Łapickiego, Barbary Krafftówny, Marcina Hycnara, Dominiki Kluźniak, Adama Hanuszkiewicza i Teatru Scena "Prezentacje".
Działalność inauguruje Teatr Radia TOK FM, pod dyrekcją artystyczną Mikołaja Lizuta.

Grudzień
Barbara Krafftówna świętuje 80. urodziny w Teatrze na Woli spektaklem "Oczy Brigitte Bardot". Sztukę Remigiusza Grzeli reżyseruje Maciej Kowalewski. W Narodowym premiera "Wiele hałasu o nic" Macieja Prusa. Wszyscy recenzenci są zgodni - Grzegorz Małecki jako Benedick stworzył świetną rolę.
W Teatrze Polonia, tuż przed końcem roku, premiera "Dancingu" w reżyserii Krystyny Jandy, na podstawie wierszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej.

Wszystkich niewymienionych w tej wyliczance serdecznie przepraszam. Pamięć ludzka jest kiepska, co pokazują skromne notki z pierwszych miesięcy 2008 roku.

A czego trzeba życzyć w Nowym Roku? Żeby było o czym pisać!

Anna Byś
Teatralia Warszawa
3 stycznia 2009

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP