Aktorzy przyjechali

... i odjadą, a teatr zostanie. 14 września po południu wbudowano kamień węgielny pod budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Aktorzy przyjechali

"Aktorzy przyjechali"
Jerzy Stuhr
fot. M. Roman

Potrzeba było osiemnastu lat, by inicjatywa prof. Jerzego Limona doczekała się realizacji - na razie formalnej, w postaci umowy o sfinansowaniu inwestycji ze środków publicznych (w ogromnej części pochodzących z funduszy unijnych), lecz z założeniem i obietnicą, że w ciągu niespełna trzech lat gmach teatru stanie na placu Bogusławskiego. W uroczystości, poprowadzonej przez Ewę Kasprzyk i Ryszarda Ronczewskiego, udział wzięli aktorzy, władze miasta, województwa, sponsorzy oraz goście specjalni: premier Donald Tusk i Andrzej Wajda. Z Wenecji przyjechał projektant budynku Renato Rizzi.

Konstrukcja teatru ma mieć formę kapsuły z otwieranym dachem i pomieści trzy sceny, w tym tę najważniejszą - elżbietańską. Przedsięwzięcie jest o tyle istotne, że rzadko zdarza się, by oddolna inicjatywa zyskała tak potężne środki i poparcie zarówno samorządowe, jak i ministerialne. Patronem gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został książę Walii, zaś sam pomysł propagowano tak w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, gdzie z powodzeniem funkcjonuje londyński teatr The Globe.

Aktorzy przyjechali

"Aktorzy przyjechali"
Krzysztof Kolberger
fot. M. Roman

Jak przystało na wydarzenie tej rangi, oprawę zapewniono nie byle jaką. Co zrozumiałe, kluczowy punkt programu miał charakter polowy, jednak wcześniej, w samo południe, gdański Długi Targ opanowany został przez niemal 100 aktorek i aktorów, którzy z 20 miniscen recytowali wybrane fragmenty dzieł mistrza ze Stratfordu. Znakomitości polskiej sceny, zaproszone przez reżysera przedsięwzięcia, Andrzeja Wajdę, przez niemal godzinę były Hamletami, Learami i Hermiami; wokół Neptuna następowały gwałty, mordy, miłosne uniesienia i ponadczasowe tragedie, a to wszystko w ferworze tłumu nastolatek, których pisk niósł się Długą z każdym pojawieniem się Cezarego Pazury przed frontem PTTK-u. Sceny indywidualne i zbiorowe, poważne, liryczne i zabawne - do wyboru, do koloru. Szkoda, że czasu mało i widz spragniony sztuki - w przeważającej części gościnnej - stawał przed wyborem: zobaczyć wszystkich (a w zasadzie większość) sław przez krótką chwilę, czy zdecydować się na jedną, góra dwa stanowiska i nasycić oczy, uszy, serce wybranym artystą i dziełem. Koniec końców większość widzów rozpoczynała wędrówkę od sceny do sceny, by utknąć przy tej najbardziej fascynującej. Mniej wybredni "zaliczali" wszystkie, na koniec walcząc o autografy swoich, niestety znanych głównie z telewizji, ulubieńców.

Pomysł doskonały, nie wytrzymał starcia z czasem. Bezwzględne minuty wykluczyły objęcie uwagą nawet połowy wydarzeń, a działo się wiele i przednio. Nie sposób było bez żalu opuścić okolice Zielonej Bramy, gdzie królował Jerzy Stuhr, oderwać wzrok od Hamleta w postaci Andrzeja Seweryna czy przejść obojętnie obok Jakuba Snochowskiego, który porwał się na Szekspira w oryginale (sic!). Pozostaje mieć nadzieję, że nieśmiałe prośby o więcej tego typu (i na taką skalę) wydarzeń nie przejdą bez echa, a ich realizacja będzie bardziej przystępna dla odbiorców innych niż młodzież zwolniona na tę okazję z lekcji.

Bernadeta Sobczyńska
Teatralia Trójmiasto
16 września 2009

Andrzej Wajda
"Aktorzy przyjechali"
artyści: Dorota Androsz, Mirosław Baka, Maja Barełkowska, Grażyna Barszczewska, Waldemar Barwiński, Iwona Bielska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Agata Buzek, Leon Charewicz, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Piotr Cyrwus, Piotr Domalewski, Aleksander Fabisiak, Beata Fudale, Roman Gancarczyk, Roma Gąsiorowska, Piotr Gąsowski, Krzysztof Globisz, Krzysztof Gordon, Jerzy Grałek, Mieczysław Grąbka, Aldona Grochal, Małgorzata Hajewska, Barbara Kasper-Siemion, Ewa Kasprzyk, Agnieszka Kawiarska, Marian Kosiniak, Dorota Kolak, Ewa Kolasińska, Krzysztof Kolberger, Cezary Kosiński, Piotr Kozłowski, Krystyna Łubieńska, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Makomaska, Wojciech Malajkat, Dominika Markuszewska, Andrzej Mastalerz, Stanisław Michalski, Anna Mucha, Zbigniew Olszewski, Beata Paluch, Antoni Pawlicki, Cezary Pazura, Andrzej Pieczyński, Leszek Piskorz, Małgorzata Potocka, Jakub Przebindowski, Jerzy Radziwiłowicz, Jacek Romanowski, Anna Romanowska, Ryszard Ronczewski, Mariusz Saniternik, Dorota Seida, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn, Wojciech Siemion, Jakub Snochowski, Jerzy Stuhr, Zbigniew Suszyński, Leszek Teleszyński, Marzena Trybała, Jarosław Tyrański, Magdalena Warzecha, Małgorzata Zajączkowska, Zbigniew Zamachowski, Ewa Ziętek oraz studenci aktorstwa z Krakowa
14 września 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP