Tygrysek Pietrek szuka odwagi

Katowicki Teatr Lalki i Aktora Ateneum najnowszą premierą ucieszy niejednego malucha, a także mamę i tatę, bo spektakl oprócz atrakcyjnej rozrywki, oferuje także jasne i czytelne przesłanie. Gdy zaczynamy troszczyć się o innych, zapominamy o własnych lękach i obawach, bo najważniejsze staje się dla nas dobro drugiej osoby. Teatr Ateneum postanowił pomóc najmłodszym widzom zrozumieć tę prostą prawdę, choć i dorosłym nie zaszkodzi, jeśli ją sobie przypomną.

Chociaż Pietrek na pierwszy rzut oka zdecydowanie przypomina małego tygryska, to jednak nie zachowuje się jak na owe zwierzątko przystało. Malec boi się absolutnie wszystkiego, aż drży cały, kiedy mama zostawia go na chwilę samego. Pietrek za brak odwagi słono płaci - Bardzo Odważne Tygrysy odbierają mu tygrysie paski. Pietrek wie, że musi nauczyć się samodzielności i odwagi, tylko nie ma pojęcia, jak to zrobić. Tygrysek chwyta się najrozmaitszych możliwości. Zaczyna od wizyty w mieście, mając nadzieję, że w sklepie można kupić choć troszkę odwagi. Próbuje także w wojsku pokonać dławiący go strach. Na nic się jednak te próby zdają.

Tygrysek Pietrek TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM Katowice

"Tygrysek Pietrek"

Dopiero choroba mamy okazuje się dla Pietrka prawdziwą szkołą życia i odwagi. Tygrysek, nie zważając na późną porę i niebezpieczeństwa, wyrusza po doktora dla przeziębionej mamy. W momencie, gdy mały Pietrek przestaje myśleć o sobie i swoim strachu, a troszczy się o innych, odnajduje swą prawdziwą tygrysią naturę. Już jako odważny i odpowiedzialny tygrys, Pietrek odzyskuje należne mu paski, które może teraz z dumą nosić.

"Tygrysek Pietrek" Hanny Januszewskiej to historia nieskomplikowana o wyraźnie zarysowanym i czytelnym morale, w której liczne przygody tygryska konsekwentnie zmierzają do pomyślnego zakończenia. Jednak w stwierdzeniu, że to prosta historia, nie ma nic pejoratywnego - przecież mowa o przedstawieniu dla najmłodszej publiczności. Walorem tutaj nie jest zawiłość fabuły, ale to, czy historia jest ciekawie opowiedziana.

Artyści Teatru Ateneum z wdziękiem i humorem podeszli do granych postaci. Aktorzy nie tylko świetnie potrafią animować lalki, ale także doskonale grają ciałem. Siłą tego spektaklu jest działanie na dziecięcą wyobraźnię. Dwie drewniane nóżki i rogi wystarczą, aby wyczarować na scenie baranki. Aktorzy w czarnych strojach z wstawkami z tygrysiej skóry (oczywiście tak naprawdę wszystkie stroje uszyte są ze sztucznych materiałów) przeistaczają się w bandę Bardzo Odważnych Tygrysów, a ich sposób poruszania przypomina ruchy drapieżnych kotów. Kilka rekwizytów wystarcza i już stają się handlarzami w mieście, do którego Pietrek wyrusza w poszukiwaniu odwagi. Krystyna Nowińska z wdziękiem i delikatnością animuje lalkę Pietrka, tygrysek dzięki jej interpretacji nie jest przykrą ofiarą losu, ale sympatycznym, choć strachliwym malcem. "Tygrysek Pietrek" Teatru Ateneum to interesujący sposób na edukację najmłodszych widzów, bez pouczania, bo morał bajki sam niepostrzeżenie wedrze się do głów maluchów.

Maria Marchewicz
Teatralia Śląsk
17 września 2009

Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach
Hanna Januszewska
"Tygrysek Pietrek"
reżyseria: Krystian Kobyłka
scenografia: Eva Farkašová
muzyka: Marcin Mirowski
ruch sceniczny: Jacek Gębura
obsada:
Tygrysek Pietrek - Krystyna Nowińska
Mama Tygrysica - Katarzyna Kuderewska
Myszka - Aleksandra Zawalska
Żołnierz-Dowódca - Piotr Janiszewski
Wydra - Jacek Popławski
Doktor - Mirosław Kotowicz
Bardzo odważne Tygrysy, Baranki, Sprzedawcy, Żołnierze - Alekandra Zawalska, Piotr Janiszewski, Mirosław Kotowicz, Jacek Popławski
premiera: 12 września 2009 r.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP