Życie w tańc/u
Taniec współczesny od 22 września do 3 października będzie panoszył się na warszawskich scenach. Będzie prowokował, zmuszał do dyskusji nad energią, życiowym doświadczeniem, które dla tancerzy i choreografów staje się impulsem do tworzenia. W tym roku 8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/ Umysł odbywa się pod hasłem "życie w tańc/u".
Organizatorzy festiwalu zadbali o różnorodność i obecność najbardziej interesujących artystów z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Indii, RPA. Jedyne, co łączy wszystkich zaproszonych to taniec a nie jakaś konkretna estetyka. Na pewno warto zwrócić uwagę na tych, którzy do Polski przyjechali po raz pierwszy, by zaprezentować swoje widzenie świata poprzez pryzmat tańca współczesnego. Wspólnym mianownikiem kilku prac pokazywanych w ramach festiwalu są wątki autobiograficzne i podejmowanie prób określania swojej tożsamości, właśnie poprzez taniec.
Zespół brytyjskiego choreografa Akrama Khana w swojej sztuce poszukuje wspólnego języka komunikacji w świecie, w którym nieustannie przenikają się kultury i tradycje. Zaproszono także jednego z najbardziej radykalnych artystów współczesnych - Stevena Cohena, geja i Żyda, który używa swojego ciała, by tworzyć "żywą sztukę". Cohen nie boi się poruszać tematów związanych z odmiennością, dyskryminacją, odrzuceniem. Edyta Kozak (dyrektor artystyczna festiwalu C/U) wraca po długiej przerwie do tańca. Wcześniej zajmowała się przede wszystkim tworzeniem choreografii dla innych i rozwojem tańca współczesnego w Warszawie, a teraz postanowiła wrócić, by poruszyć kwestie przenikania sfery prywatnej do tworzonej sztuki. Po raz pierwszy do Polski zawita Robin Orlin z RPA - córka polskiej Żydówki i Litwina. W swojej pracy najczęściej obnaża rasowe stereotypy i mechanizmy kolonizacji, tożsamości, historii, balansując na granicy tańca i performansu. Ciało/Umysł to również premiery: "DION.IS.US" Teatru BRETONCAFFE & Wytwórni Teatr oraz "KRA" zespołu Koncentrat.
Festiwal to nie tylko przedstawienia, ale także klub festiwalowy, wystawa zdjęć autorstwa Wandy Michalak, premiery filmów dokumentujących powstawanie spektakli, spotkania z twórcami, "potańc/ufffki", warsztaty. Organizatorzy, z Edytą Kozak na czele, w tym roku postawili na różnorodność manifestującą się w postawach wobec tańca i życia w ogóle. Miejmy nadzieję, że to tylko umocni pozycję Ciała/Umysłu na festiwalowej mapie Polski, bo naprawdę jest w czym wybierać.
Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł powstał w 1995 roku i przewijał się przez wiele warszawskich scen. W tym roku większość spektakli odbywać się będzie w Centralnym Basenie Artystycznym, kilka w Teatrze Studio i w Teatrze Wielkim.
Marzena Izenberg
Teatralia Warszawa
22 września 2009
8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł 22.09-03.10.09 Warszawa