Ciało - obraz dźwięku

Jeżeli nie wiecie, co może Wasze ciało, koniecznie musicie zobaczyć spektakl "THROWING ROCKS" grupy BUSY ROCKS, którą tworzą artyści z Austrii, Brazylii i Belgii.

W przypadku "THROWING ROCKS" trudno mówić o zwykłym spektaklu teatralnym. Właściwie trudno o nim w ogóle mówić, bo odnosi się on sam do siebie. Jak abstrakcyjna kompozycja kwadratu na białym tle.

Trwający zaledwie 25 minut performance (zdaje się, że to stosowne określenie), podzielony jest na kilka części. Jednakże każda z nich opowiada o tym samym - o ciele. I więcej - o jego mięśniach i świadomości tych mięśni.

Throwing rocks BUSY ROCKS Austria Brazylia Belgia

"THROWING ROCKS"

Dwoje artystów, ubranych w fioletowe kostiumy z lycry, przypominające cyrkowy stroje, poddaje swoje ciało i jego mięśnie rytmowi muzyki. Poruszające się mięśnie aktorów idealnie współgrają z dźwiękami perkusji, stając się jej odbiciem i jakby obrazem dźwięku.

W końcowej części spektaklu (rodzaj epilogu) zastosowano ciekawy zabieg - zamiast ukazać nagość aktorów na scenie, odrealniono ją (!) poprzez ukrycie nagich aktorów za sceną. Tam też umieszczono kamerę, która "relacjonowała" całość na widocznym dla widzów ekranie. To, co zostało pokazane widzowi na ekranie nie było zwyczajnym popisem aktorskich umiejętności ani zabawą. Było to raczej przewrotne, a może nawet nieco groteskowe potraktowanie ciała i najmniej spodziewanych jego części.

Spektakl nadał ciału rolę instrumentu, który można wyćwiczyć, okiełznać, i który jest całkowicie poddany człowiekowi i jego woli. Jak pokazali młodzi aktorzy BUSY ROCKS, każdą, nawet najbardziej intymną część naszego ciała można wykorzystać w nowy, nieprzewidywany sposób...

Polecam. Dla niedowiarków szczególnie.

Magdalena Okoń
Teatralia Warszawa
29 września 2009

BUSY ROCKS (Austria/Brazylia/Belgia)
"THROWING ROCKS"
pomysł i wykonanie: Franziska Aigner and Gabriel Schenker
muzyka: Perkusja Eitan Efrat, fragmenty ścieżki dźwiękowej filmów "Piraci z Karaibów", "American history x" i "Ojciec chrzestny"
scenografia: Czesław Wnorowski
asystenci scenografa: Tuur Marinus, Marisa Cabal and Fabian Barba
obsada: Franziska Aigner, Gabriel Schenker
8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP