Bas – hihat, crab scratch, click (Paw Królowej)

Bas – hihat, crab scratch, click (Paw Królowej)

Halo, halo-gram, z niebytu i przestrzeni sceny czwórka golfistów, w białych spodenkach bluzeczkach i pulowerkach się wyłania. To jest spektakl made in Cracow, Paw Królowej, bez pardonu i chałtury.

Bo to jest piosenka o show biznesie beznadziei i nicości, o potrzebach podstawowych komórek społecznych, o miłości. W rytmie hip hop, w rytmie cha-cha, w rytmie beat box. Sample zapodają didżejowie sceny, Czacki Esz, Zawadzka Em, Puślednik Pe i Loga-Skarczewski.

Bas – hihat, crab scratch, click, scratch loopy – loppy scratch, I’m sexy and I know it, to jest beatbox tribute DJ Doris, pauza – Królowej Paw.

Oryginalny i zgoła ciekawy był to koncert czworga aktorów na cztery głosy, kwartet improwizowany i śpiewany z podziałem na arie i partie solowe, w toalecie wziął miejsce albo w łaźni. Od sterylnej akustyki odbija się kula, dyskotekowe światło, uniesień erotycznych Pitz Patrycji wahadło. Retro Stanisław i retro fryzury, językowy komizm, szczypta wulgarności z grubej rury, najlepszego gatunku, prosto z blokowiska made in poland, halo.

Ten tekst nie jest pisany dla pieniędzy i nie jest wspierany w ogóle przez Unię Europejską i inne aparaty restytuujące polską kulturę, ale jest po to, żeby zintegrować z tobą spektakl, takie są narratora prerogatywy opowieści w konwencji Masłowskiej, żeby najjaśniejsze było jasne nie każdy może pisać, że się wydaje, że to łatwe, że się splunie i wypłynie słowotok i słowopotok czy słowościek, a Masłowska umie, i chwała i krzyżyk na drogę, ja to szanuję, ja to rozumiem, ja to lubię.

I że Paweł Świątek ma uszy do słuchania, wyczulony na rytm i muzykę wydaje się być uczulony bardzo, i za to chwała i krzyżyk na drogę, ja to szanuję, ja to rozumiem, ja to lubię.

Cecylia Pierzchała, Teatralia
Internetowy Magazyn „Teatralia

Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Paw królowej

według powieści Doroty Masłowskiej

Reżyseria: Paweł Świątek

Scenografia: Marcin Chlanda

Obsada: Szymon Czacki, Wiktor Loga-Skarczewski, Małgorzata Zawadzka, Paulina Puślednik

Premiera: 27 października 2012