"Bitwa Warszawska 1920" na zakończenie festiwalu Bliscy Nieznajomi

„Bitwa Warszawska 1920″ na zakończenie festiwalu Bliscy Nieznajomi

VII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi odbywały się w dniach 27 maja – 1 czerwca. Temat tegorocznej edycji to „Kain i Abel” – przedstawienia festiwalowe podejmują problematykę rozpadu rodzinnych więzi, współistnienia między narodami, braku solidarności społecznej oraz szeroko pojętej asymilacji. Ostatnim spektaklem zaprezentowanym jako suplement festiwalu będzie Bitwa Warszawska 1920 Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Przedstawienie Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zostanie pokazane 15 czerwca o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

Spektakl duetu Strzępka / Demirski nie jest freskiem historycznym analizującym przyczyny i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwoną. Jest raczej szukaniem odpowiedzi na pytanie: co właściwie oznacza niepodległość, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głąb Europy?

W przedstawieniu pojawiają się wcielenia znanych postaci historycznych, takich jak: Piłsudski, Witos, Broniewski czy Dzierżyński, a także postać Polskiej Mamy. Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz świat, który otacza nas tu i teraz. Świat, w którym pewne mechanizmy przestały już działać, pewne rozwiązania przestały się sprawdzać, a nowe – jeszcze nie zostały znalezione. Na pierwszy plan wybija się ton poważniejszy, podkreślający złożoność ludzkich motywacji i wyborów, potrzebę nieustannej wrażliwej obserwacji świata i kwestionowania łatwych diagnoz.

Po spektaklu w klubie festiwalowym Ptapty odbędzie się spotkanie z twórcami Bitwy Warszawskiej 1920, które poprowadzi Paweł Szkotak.

VII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Poznania. Sponsorem festiwalu jest Gaz System.

www.bliscynieznajomi.pl