Blisko gwiazd (Love Story)

Blisko gwiazd (Love Story)

Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych przyciąga miłośników rozmaitych sztuk. W piątek, 22 sierpnia, w klimatycznej i niewielkiej salce położonej w podziemiach ulicy Kanoniczej zaprezentowano koncert muzyki operowej, popularnej i romantycznej.

Czwórka artystów teatru i sceny muzycznej zaprezentowała wybór songów pod tytułem Love Story. Kolejnym częściom półtora godzinnego spektaklu towarzyszył dowcipny komentarz konferansjera, który postanowił zaktywizować widownię. I tak, w trakcie prezentacji piosenki o ożenku, jednej z pań przyszło puścić się w tan. Koncert składał się z kilkunastu występów solowych, podczas których artyści doskonałe wykonanie łączyli z gestem, choreografią i bardzo wyrazistą mimiką.

Całość podzielono na kilka obszarów tematycznych. W repertuarze znalazły się piosenki z kultowych musicali broadwayowskich, filmów i popularne dzieła znanych artystów ubiegłego wieku (utwory Edith Piaf, Caruso, Karela Gotta, soundtrack z serii przygód Jamesa Bonda, songi z Nędzników i Człowieka z La Manchy). Artyści śpiewali z dużym pietyzmem, jednocześnie podporządkowując się konwencji, jak i bawiąc się nią. Sposób śpiewu i gry był raczej naśladowczy, bez wyraźnie indywidualnego i twórczego charakteru, co wydawało się bardzo atrakcyjne na początku, ale na dłuższą metę okazało się dość nudne.

Mimo niewielkiej przestrzeni i absolutnego minimalizmu wystroju, same kostiumy artystów tworzyły odpowiedni klimat. Fraki, duże muszki i stylowa, czerwona suknia jedynej artystki wystarczały za dekorację. Trzeba przyznać, że Love Story spotkała się z żywą reakcją widowni, która klaskała, podśpiewywała i wiele razy żądała bisów.

Kaja Podleszańska, Teatralia Kraków
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 109/2014

8. Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN 15-31 sierpnia 2014

Love Story

obsada: Marzena Ciuła, Mariusz Jaśko, Jakub Oczkowski.

premiera: 22 sierpnia 2014

Kaja Podleszańska – 1992, studentka teatrologii na UJ, feministka, miłośniczka szeroko pojętej literatury i zdrowego jedzenia, lubi słońce, mieszka w Krakowie.