Dwa razy Schulz: Festiwal Klamra 2014

Zaczynające się 8 marca Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra dadzą widzom wyjątkową okazję do dwojakiego spojrzenia na sztukę Brunona Schulza. Leszek Mądzik i jego legendarna Scena Plastyczna KUL spojrzy na drohobyckiego mistrza w sposób ascetyczny, zaś Teatr Formy sięgnie po plastyczną pantomimę. Który wizerunek bardziej przypadnie widzom do gustu dowiemy się 15 marca, w dniu rozdania nagród Klamry.

Leszek Mądzik przywozi do Torunia spektakl Lustro oparty o opowiadanie Samotność. Teatr Formy inscenizuje zaś jeden z najbardziej znanych tekstów pisarza – Ulicę Krokodyli. Co różni oba spojrzenia na sztukę Brunona Schulza?

Mądzik traktuje tekst Schulza jako próbę spojrzenia w głąb siebie: „Lustro jest więcej niż odbiciem – bardziej potrzebą zajrzenia do wnętrza, w sferę emocji, wrażliwości, utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza” - mówi.
Recenzenci zwracali uwagę na znakomitą formę plastyczną sztuki: „Przedstawienie złożone jest z sekwencji pieszczących oko obrazów, w czym Mądzik niezaprzeczalnie nie ma sobie równych” (Gazeta Wyborcza). Jak rzadko kiedy Mądzik wprowadza w swoją sztukę tekst mówiony – słowa Schulza z offu czyta Jerzy Radziwiłłowicz. Inną rolę niż zawsze pełni też muzyka. Skomponowana przez Piotra Klimka pełni rolę ilustracyjną, wchodząc w kontekst wizualnej warstwy sztuki
Dlaczego Mądzik sięgnął po Schulza? Ujmuje to w mocnych słowach „Schulz wdarł mi się w psychikę” (rozmowa dla Kuriera Lubelskiego). „Był mi zawsze potrzebny, przeczuwałem jego stany, nastroje czy rozterki. W tej codzienności szarej, biednej i tragicznej odnajdywałem wielki kapitał o tajemnicy człowieka. (…) Przeczucie jakie mam wobec życia i twórczości Schulza wyzwala we mnie obrazy”.

Prezentacja spektaklu

Teatr Formy sięga z kolei po uwodzącą różnymi bodźcami pantomimę, będącą próbą pokazania człowieka z jego podświadomymi pragnieniami i lękami. Scenariusz tego spektaklu powstał w oparciu o opowiadania Schulza „Ulica krokodyli”, a wyreżyserował go Józef Markocki.
Krytycy oceniali spektakl bardzo wysoko: „Ulica krokodyli to doświadczenie, które trudno zapomnieć. Mimodram w reżyserii Józefa Markockiego oddziałuje na widza synestetycznie: wbija się w pamięć widza zapachami, obrazami i dźwiękami. Wpisana w pantomimę siła kreacyjna ożywia wyobraźnię odbiorcy i sprawia, że człowiek z niechęcią zostaje odczarowany z sugestywnego świata magii” – pisała Ilona Matuszczak z Dziennika Teatralnego.
Podkreślała także to, że spektakl uwodzi bodźcami oddziałującymi na wszystkie zmysły odbiorcy: „Ekspresjonistyczne obrazy snu potęgują jaskrawoczerwone światło, kłęby dymu, deformujące twarz maski mimiczne, barwy kostiumów (…), dostarczając wizualnych wrażeń publiczności”.

Prezentacja spektaklu

Który wizerunek Schulza bardziej uwiedzie widzów?

Podczas 22. edycji AST Klamra zaprezentowane zostanie 12 przedstawień. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia i Leszek Mądzik. Festiwal odbywa się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu.

Polub Klamrę na Facebooku