Festiwal Teatralny Walizka

Festiwal Teatralny Walizka

Przedstawienie „Opowieść o drzemiącym smoku” Łotewskiego Teatru Lalek z Rygi otworzy 27 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży.

W programie odbędzie się kilkanaście wydarzeń – spektakli konkursowych, pozakonkursowych, wernisaż wystawy, spektakle w przestrzeni miejskiej. Henryk Jurkowski, pisząc o teatrze łomżyńskim zaznaczył, że Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka jest integralną częścią jego dziejów. Teatr bowiem został pomyślany jako instytucja kulturalna, która wnosi w życie miasta wartości humanistyczne i artystyczne rozmaitymi środkami – własnymi i wszystkimi innymi dostępnymi ze świata sztuki teatralnej. Jednym z elementów składowych jest festiwal Walizka, który przemawia do mieszkańców poprzez sztukę teatru i jest wpisany w codzienność naszego miejskiego życia.

Z przyjazdu artystów do Łomży korzysta nie tylko miasto, ale i środowisko teatralne. W programie tegorocznej Walizki, jednego ze starszych już festiwali teatralnych w kraju, znalazło się 13 spektakli konkursowych wyłonionych ze 113 zgłoszeń.

Konkursowy program, poza wspomnianym już spektaklem z Rygi, obejmie najnowsze interesujące polskie spektakle m.in.: „Skarpety i papiloty” Wrocławskiego Teatru Lalek, „Lenka” Białostockiego Teatru Lalek, „Stworzenia sceniczne” Teatru Lalek Pleciuga oraz „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj z Warszawy. Zaproszone teatry zagraniczne, to zespoły uznane, prezentujące swój dorobek na wielu festiwalach europejskich, laureaci wielu przeglądów teatralnych. Poza znanym łomżyńskiej i polskiej publiczności teatrem Theater des Lachens z Niemiec, który już kilkakrotnie przyjeżdżał do Łomży, pozostałe zespoły są po raz pierwszy w Łomży, a niektóre z nich i w naszym kraju – Theatre Alfa z Pilzna, Bratislava Puppet Theatre, Marie de Jongh, El Patio Teatro z Hiszpanii, Kostroma Puppet Theatre z Rosji, State Puppet Theatre z Varny, Nordic Puppet Ambassadors z Finlandii. Poza widowiskami konkursowymi wystąpią również teatry w off festiwalu.

Zobaczymy warszawski Teatr Akt z akcją happeningową „Motyle” i spektaklem „In Blue”, dwukrotnie zaprezentuje się Teatr Adama Walnego, Lwowski Teatr Woskresienia pokaże swój sztandarowy spektakl „Wiśniowy Sad”, a Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałkę”. Spektaklem „Baśń o Rycerzu bez Konia” gospodarz i organizator festiwalu zamknie 27 edycję imprezy.

Łomżyński festiwal wyróżnia się na tle innych w kraju różnorodnym programem i nie jest gettem lalkarskim. Jest zjawiskiem bogatym artystycznie i niejednorodnym gatunkowo, zdolnym pomieścić różnorodne formy teatralne. Zaprasza te spektakle, które są oryginalne, interesujące, przyjazne publiczności i autentyczne.

Do jury tegorocznego festiwalu zaproszeni zostali twórcy i znawcy teatru: dr Halina Waszkiel, prof. dr hab. Wiesław Hejno, Bożena Sawicka, Lucyna Kozień oraz prof. dr hab. Zoran Djeric z Nowego Sadu /Serbia/.

Podczas bieżącej edycji swoje nagrody ufundowali m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski, Prezydent Łomży, Starosta Powiatu Ziemskiego, Wójt Gminy Łomża, Gazeta Współczesna w Białymstoku.

Życzę wszystkim twórcom i zespołom teatralnym powodzenia u publiczności i aby tegoroczny festiwal spełnił Wasze oczekiwania. Widzom życzę wielu wrażeń, wzruszeń i radości z kontaktu ze sztuką i twórcami. Instytucjom i sponsorom dziękuję za życzliwość i pomoc w realizacji festiwalu.

Dyrektor Festiwalu – Jarosław Antoniuk