<<<

XIII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2009

15 listopada 2009 o godz. 11.00 Olsztyński Teatr Lalek spektaklem "Czarodziejski koncert" zainauguruje XIII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2009 pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna.
W ramach spotkań teatralnych swoje spektakle zaprezentują: Teatr "Maska" z Rzeszowa, Teatr Lalek "Arlekin" z Łodzi oraz trzy teatry zagraniczne: Marionetas en Libertad, Compagnie Via Cane, Théâtre des TaRaBaTes.
Zaproszenie artystów z Francji było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko - Mazurskiego i Rady Generalnej Departamentu Côtes d'Armor, w ramach współpracy między regionami. Serdecznie zapraszamy!
Karnet na OTTL ANIMA 2009 - 60 zł (7 spektakli), bilet normalny 17 zł, bilet ulgowy 12 zł

W PROGRAMIE:
Olsztyński Teatr Lalek
CZARODZIEJSKI KONCERT
(MINIATURY)
Spektakl zrealizowany w konwencji "czarnego teatru" - techniki bardzo starej i rzadko w teatrze stosowanej, gdzie niewidoczni dla publiczności aktorzy z najpospolitszych przedmiotów, przy pomocy rąk i ultrafioletowego światła, wyczarowują obrazy. Jest to przedstawienie o ludzkiej kondycji, o radościach, smutkach i marzeniach człowieka. Opowiada o tym bez słów, zrozumiałym dla wszystkich, uniwersalnym językiem obrazów, wspaniałej muzyki, m.in. Ennio Moricone, Georga Bizeta, Jean Michel Jarre'a, Jona & Vangelisa. Spektakl od lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem publiczności wzruszając i bawiąc dzieci oraz dorosłych.

reżyseria, inscenizacja, oprawa plastyczna i opracowanie muzyczne:
Tomasz Brzeziński.
czas trwania 0:50
15 listopada, godz. 11.00

Marionetas en Libertad (Argentyna/Francja)
SZALONY KAPELUSZ (CHAPEAU LOCO)
Teatr Marionetas en Libertad powstał w 1985 r. w Argentynie. Założyli go Martin Ahrens i Florence Guilbert. W 1999 r. twórcy przenieśli się do Francji, gdzie do dziś tworzą swój muzyczny, pełen czaru teatr marionetek. Podczas OTTL Anima 2009 zaprezentują przedstawienie pt. Szalony kapelusz. Jego bohaterem jest Ploplo - wędrowny sprzedawca kapeluszy, który mieszka w magicznej maszynie służącej do ich produkcji. Zarówno Ploplo, jak i maszyna mają ogromną wyobraźnię i mnóstwo fantazyjnych pomysłów.
Pewnego dnia Maszyna robi Ploplo psikusa: produkuje zaczarowane nakrycia głowy o przeróżnych kształtach. Kiedy Ploplo przymierza któreś z nich, dzieją się czary, pojawiają się przedziwne postaci, które wciągają go w niesamowite przygody. Tak więc Ploplo spotyka tancerzy, komary w czapeczkach, lampę Aladyna, a kiedy odnajduje swój melonik, pojawia się Ploplito - jego lustrzane odbicie. W końcu szalona maszyna sama postanawia zabrać się do pracy, ale na szczęście Ploplo wpada na pomysł, dzięki któremu omijają go kolejne psikusy.

Marionetkowy spektakl muzyczny dla każdej grupy wiekowej. Nie wymaga tłumaczenia.
czas trwania: 0:55
16 listopada, godz. 10.00 i 17.00

Compagnie Via Cane (Francja)
ZAKOPANE I ANIOŁ Z NIEBA
(ZAKOPANE ET L'ANGE TOMBÉ DU CIEL)
Zespół teatralny Compagnie Via Cane powstał w 1995 r. w Marsylii. Od dwóch lat działa w Bretanii (Côtes d'Armor), gdzie prowadzi również działalność edukacyjną. W jego twórczości scenicznej rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni. Spektakl Zakopane i Anioł z nieba, zainspirowany podróżą jego twórców do Zakopanego, to zmyślona historia miasteczka przedstawiona za pomocą obrazów, wyczarowana brzmieniem harfy i dźwiękiem akordeonu.
Spektakl realizowany jest za pomocą techniki chińskiego teatru cieni. Na tle zamku, inspirowanego rosyjskimi i polskimi drewnianymi chatami, Anioł i Kot odtwarzają na nowo świat. W sercu cudownego miasteczka, każda chata to okazja do spotkania... Śpiew i muzyka na żywo przenosi widzów w poetycką, humorystyczną i szlachetną międzypokoleniową podróż.

scenariusz, muzyka i reżyseria: Jean-Frédéric Noa
obsada spektaklu: Denis Lacaze, Jean-Frédéric Noa, Amélie Duval
Spektakl teatru cieni adresowany do dzieci od lat 6. Przedstawienie z narracją w języku polskim.
czas trwania 0:50

17 listopada, godz. 10.00 i 17.00

Théâtre des TaRaBaTes (Francja)
POLISZYNEL (POLICHINELLE)
Théâtre des TaRaBaTes powstał w 1998 r. Jego założyciel, Philippe Saumont, jest kontynuatorem kariery teatralnej swojego dziadka. Teatr lalek jest dla niego najlepszym sposobem komunikacji z widzem. Philippe Saumont gościł już w naszym teatrze w 2006 r. Zaprezentował wówczas pełne gagów i humoru przedstawienie z gatunku guaratelle, pt. Wasz Poliszynel, nawiązujące do starej, neapolitańskiej tradycji teatralnej. Tym razem artysta proponuje olsztyńskiej publiczności kolejne wcielenie tej postaci.
Poliszynel to osobnik prosty, kocha życie, zabawę, miłość, wszystko go bawi, ale kiedy inna postać próbuje mu przeszkodzić, Poliszynel zabawia się jej kosztem. Każda sytuacja stanowi dla niego pretekst do wyśmiania rzeczywistości. Nawet najstraszniejsza sytuacja zamienia się w komiczną farsę.
reżyseria, scenografia i wykonanie: Philippe Saumont
Spektakl bez słów dla każdej grupy wiekowej.
czas trwania 0:30
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
17 listopada, godz. 10.00 i 17.00

Théâtre des TaRaBaTes (Francja)
AWANTURA
(LA BROUILLE)
Przedstawienie Théâtre des TaRaBaTes, które za pomocą animacji dłońmi opowiada o relacji dwojga postaci. W spektaklu zaprezentowany jest cały wachlarz emocji: od momentu nawiązania więzi, poprzez konflikt, do pełnego harmonii finału. Nastrój spektaklu zbudowany jest za pomocą zmian scenerii: od słonecznej plaży na tle błękitnego nieba do gwałtownej burzy, po której zwykle wraca spokój. Tuż po przedstawieniu aktor zaprasza publiczność do uczestnictwa w tak zwanej ścieżce sensorycznej, która pozwala dzieciom rozwijać zmysły, wyobraźnię i ekspresję.

reżyseria, scenografia i wykonanie: Philippe Saumont
twórca ścieżki sensorycznej: Agathe Malaise
oświetlenie: Olivier Le Nautout
Spektakl bez tekstu, adresowany do dzieci od 18 miesiąca życia.
czas trwania: 0:30
18 listopada, godz. 9.00, 11.00 i 17.00

Teatr Maska z Rzeszowa
WRÓŻKA BZÓW
W skromnym domku Wróżka Bzów i grono jej pomocników snują opowieść o księżniczce, złotodajnym ośle, kochliwym królu, nadzwyczajnym królewskim krawcu, czarodziejskim pierścieniu oraz pewnym wesołym i zacnym królewiczu. Wróżka Bzów jest matką chrzestną Księżniczki i dba o wszechstronny rozwój swej podopiecznej. Pragnie, aby zyskała ona tak przydatne i cenione w życiu cnoty, jak roztropność, pracowitość, zaradność, odwaga. Przemyślnie kieruje losem dziewczynki, tak aby ta poznała życie inne niż pałacowe...
W przedstawieniu ludzki świat miesza się ze światem lalek. Dużo w nim niespodzianek, uroczych piosenek, zabawnych scen i troskliwych pouczeń. Sztuka jest pochwałą radosnego, ale i pracowitego życia.

autorka: Hanna Januszewska
adaptacja i reżyseria: Ewa Sokół-Malesza
scenografia: Mikołaj Malesza
muzyka: Włodzimierz Jarmołowicz
choreografia: Marta Bury
Spektakl dla dzieci od 4 roku życia.
czas trwania: 1:05
19 listopada, godz. 10.00 i 17.00

Teatr Lalek Arlekin z Łodzi
KWIAT PAPROCI
Teatr Lalek Arlekin z Łodzi zaprezentuje sceniczną adaptację baśni J.I. Kraszewskiego w reżyserii A. Skiepko-Gielniewskiej. Bliska ludowym legendom opowieść Kwiat paproci przypomina współczesnym odbiorcom dawne obyczaje Nocy Świętojańskiej. Pozwala przyjrzeć się światu pełnemu fantazji i leśnych zjaw. Przesłanie spektaklu jest nadal aktualne: posiadanie tego, czego się pragnie tylko dla siebie, nie jest radością, lecz udręką. Szczęście każdego człowieka powiązane jest bowiem ze szczęściem innych ludzi.
Spektakl został doceniony przez łódzkich recenzentów, którzy przyznali mu Złotą Maskę, a pani Joanna Stasiewicz za rolę w tym przedstawieniu otrzymała nagrodę na festiwalu w Katowicach.

adaptacja i reżyseria: Alina Skiepko-Gielniewska
scenografia: Halina Zalewska
muzyka: Krzysztof Dzierma
Spektakl dla dzieci od 10 roku życia.
czas trwania 1:00
20 listopada, godz. 10.00 i 17.00


Poza tym w listopadzie:

SCENA DLA MŁODZIEŻY I WIDZÓW DOROSŁYCH:
Marija Łado
HISTORIA CAŁKIEM ZWYCZAJNA

Pełna ciepła i uroku, metaforycznie przedstawiona historia pewnej współczesnej rodziny, postawionej przed trudnym wyborem. Córka gospodarzy jest bowiem w ciąży z chłopakiem z sąsiedztwa - Alkiem. Rodzice Daszy nie potrafią zaakceptować związku dwojga młodych i namawiają dziewczynę do aborcji. Akcja sztuki rozgrywa się w wiejskiej scenerii, a domowe zwierzęta: Pies, Kogut, Krowa, Kobyła i Świnia, wspólnie z widzami stają się świadkami typowo ludzkiego dylematu. To właśnie zwierzęta, będące uosobieniem konkretnych ludzkich cech, nie mogą zrozumieć dlaczego ludzie chcą dopuścić się tak okrutnego czynu. Spektakl, mający charakter uniwersalnej opowieści o ludzkiej naturze, traktuje o podstawowych wartościach, codziennych wyborach przed jakimi życie stawia każdego człowieka. Uświadamia, ile razy dotyk rzeczywistości metafizycznej rozbija się o ludzką obojętność.

przekład: Jerzy Czech
reżyseria: Petr Nosálek
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Pavel Helebrand

SCENA DLA DZIECI:

Jefim Czepowiecki ACH TA MYSIA

Klasyczna komedia omyłek, pełna zaskakujących puent i zwrotów akcji. Jej bohaterami są: pani domu, myszka i kot. Gospodyni, chcąc pozbyć się uciążliwego gryzonia, sprowadza odwiecznego wroga myszy - kota. Sytuacja zaczyna się mocno komplikować, ponieważ wszyscy wszystkich biorą za kogoś innego, niż są w istocie.

reżyseria: Czesław Sieńko
muzyka: Mirosław Gordon
scenografia: Jacek Zagajewski
choreografia: Piotr Suzin


Janusz Ryl-Krystianowski SZAŁAPUTKI

Opowieść o podwórkowych perypetiach niesfornych kurczaków Szałaputków, ich mamy Kwoki, przyjaciółki Myszki i podstępnego Lisa, zrealizowana jest w żywym planie. Aktorom animującym lalki towarzyszy muzyka, piosenki oraz pomysłowa scenografia, nadająca widowisku przejrzystą formę bezpretensjonalnej zabawy.

reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
muzyka: Krzysztof Arciszewski
scenografia: Jacek Zagajewski
choreografia: Władysław Janicki
aranżacja muzyczna: Robert Łuczak

<<<

XIII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2009 Olsztyn
© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP