<<<

XIII Spotkania Teatralne OKNO

XIII Spotkania Teatralne OKNO
4 - 8 listopada 2009

Artyści z siedmiu krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Norwegii, Danii, Holandii i Finlandii, przedstawienia, performance, koncerty, projekcje filmów oraz warsztaty teatralne i spotkania z artystami. To wszystko już od 4 do 8 listopada na XIII Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych OKNO.

Tym razem na festiwalu zaprezentowane zostaną współczesne formy teatralne poruszające problemy wyobcowania, zagubienia i przemocy. Będzie można obejrzeć przedstawienia stworzone przez artystów skoncentrowanych na bezkompromisowym szukaniu własnego języka ekspresji lub podchodzących do klasyki w sposób nowatorski. Przede wszystkim z odwagą sięgających po niebanalne, często szokujące rozwiązania.

Austriacka grupa Liquid Loft, zdobywcy Grand Prix na Biennale w Wenecji w 2007 roku, wystąpi z przedstawieniem "Running sushi", zainspirowanym mangą i filozofią zen. Precyzyjna choreografia przypomina w ich wykonaniu animację i komiks, a rzeczywistość sprowadzona jest do płaskiego obrazu zdewaluowanych relacji międzyludzkich.

Po raz pierwszy przyjadą do Polski Vegard Vinge i Ida Müller. Norweski duet znany z oryginalnego stylu, łączącego elementy opery, teatru ludowego, teatru lalek kreskówki, horroru i performance'u, zaprezentuje niezwykłą inscenizację "Domu lalki" Henryka Ibsena, przedstawienie obrazujące tęsknotę jednostki za wolnością oraz jej konsekwencje: samotność i agresję.

Na Festiwalu nie zabraknie też teatru tańca. W przedstawieniu "Czerwona Trawa", Teatru Dada von Bzdülöw, wielowymiarowy język teatru tańca stanowi świetny punkt wyjścia do twórczej interpretacji pisarstwa Borisa Viana, artysty, który w niezwykły i niebanalny sposób mierzy się z życiem, młodością, starością, miłością i śmiercią.

Teatr Porywacze Ciał, jedna z najciekawszych grup alternatywnych w Polsce, wystąpi na OKNIE ze spektalem "More Heart Core!", uznanym przez publiczność i krytykę za najciekawsze wydarzenie festiwalu MALTA 2009.

Największym wydarzeniem muzycznym OKNA będzie koncert Kimmo Pohjonena fińskiego wizjonera akordeonu, który łączy brawurową grę na instrumencie ze śpiewem i eksperymentami świetlnymi. Korzenie jego poszukiwań obejmują wszystkie formy muzyki akordeonowej m.in. folk, muzykę klasyczną, eksperymentalną, teatralną. Każdy jego występ to unikalne, zaskakujące i niezwykle energetyczne widowisko na pograniczu koncertu i performance'u.

więcej informacji na www.kana.art.pl

Podczas tegorocznych Spotkań Teatralnych OKNO postanowiliśmy przyjrzeć się zjawisku, które coraz wyraźniej określa kierunki poszukiwań podejmowane przez teatry działające na zachodzie Europy. W programie znalazły się przedstawienia grup teatralnych i performerów z Polski, Niemiec, Norwegii, Finlandii, Danii, Austrii i Holandii. Ich sztuka pokazuje społeczeństwo, które jest "głuche na siebie". Mówi o poczuciu zagubienia, wyobcowaniu, samotności, o spłaszczeniu relacji i o potrzebie poszukiwania nowego "kodu" porządkującego, który umożliwiłby określenie swojego miejsca w świecie. Ale też o swoistym "zdziczeniu wewnętrznym" - o kryjącej się pod powierzchnią ugrzecznionych norm komunikacyjnych, tłumionej przemocy, która wybucha pod byle pretekstem i powoduje eskalację psychicznego i fizycznego okrucieństwa. Jednocześnie jest to teatr, który w sposób wręcz ostentacyjny dystansuje się do samego siebie, który w sposób konsekwentny i prowokacyjny rozbija sceniczną iluzję, reinterpretuje klasykę, który prowadzi nieustanną, podszytą ironią grę z przyzwyczajeniami widza. Forma staje się w nim punktem wyjścia do budowania wielopoziomowego dialogu, doprowadzanego często do granic absurdu - na publiczności dokonywany jest tu wielokrotnie proces świadomej manipulacji, tym dotkliwiej obnażający psychologiczne i społeczne mechanizmy, którym podlegamy. Z całą pewnością mamy do czynienia ze zjawiskiem niejednoznacznym. Trudno powiedzieć, czy taki teatr bardziej zachwyca kreatywnością i pasją tworzenia, czy przeraża kształtem tworów mających źródło w zakamarkach psychiki. Oby zdania na ten temat były jak najbardziej podzielone - im więcej głosów w dyskusji, tym ciekawiej.

<<<

XIII Spotkania Teatralne OKNO Szczecin
© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP