zwykła czcionka większa czcionka drukuj
szukaj

Wortal teatralny grotowski.net od teraz także po angielsku

27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, wystartowała angielska wersja wortalu grotowski.net. Teraz szczegółowa i specjalistyczna wiedza na temat teatru i sztuk widowiskowych będzie łatwo dostępna także dla jej zagranicznych czytelników.
Wortal, który swoją premierową odsłonę miał rok temu, skierowany jest głównie do teatrologów, badaczy oraz wszystkich osób zainteresowanych teatrem i sztukami widowiskowymi. Stanowi on konstelację powiązanych ze sobą działów oraz pisma naukowego "Performer". Wprowadzenie angielskiej wersji tak wyspecjalizowanego medium to nowość wśród rodzimych wortali. W ten sposób Instytut im. Jerzego Grotowskiego wypełnia pewną lukę i odpowiada na potrzeby zagranicznych odbiorców.
Na wortal grotowski.net składają się cztery elementy, które razem tworzą kompleksową całość. Encyklopedia.Grotowski to internetowe kompendium wiedzy na temat biografii i dorobku artystycznego Jerzego Grotowskiego, jego współpracowników, poprzedników oraz kontynuatorów. Jest to zbiór haseł poświęconych tradycjom, do których odwoływał się mistrz i różnorodnym kontekstom jego pracy. Stopniowo rozszerzana - także dzięki współpracy Czytelników - docelowo ma się stać przewodnikiem po twórczości Jerzego Grotowskiego. Mediateka to dział, który udostępnia zdjęcia, filmy i nagrania audio. Pochodzą one głównie z Archiwum Instytutu im. Jerzego Grotowskiego i mają na celu ułatwienie dostępu do najważniejszych źródeł i dokumentów. Narzędziownia gromadzi materiały pomocne w prowadzeniu własnych badań dotyczących Jerzego Grotowskiego. Zamieszczono tu m.in.: bibliografie tekstów Grotowskiego i jego współpracowników, kalendaria oraz katalogi książek, filmów i fotografii dostępnych w Archiwum i Czytelni Instytutu. Natomiast internetowe pismo naukowe "Performer" to periodyk, w którym prócz materiałów źródłowych i opracowań dotyczących Grotowskiego i jego współpracowników, publikowane są teksty na temat teatru i innych odmian widowisk oraz przedstawień kulturowych. "Performer" nie jest pismem przeznaczonym jedynie do czytania. Na jego stronach publikowane są nagrania audio i wideo.
Wortal teatralny grotowski.net proponuje swoim Czytelnikom niezwykle bogatą i kompleksową wiedzę z zakresu sztuk performatywnych oraz historii teatru. Od dnia 50. rocznicy obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru do naszego kulturowego dorobku dostęp mieć będą także obcokrajowcy.

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP