<<<

IX Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" już wkrótce

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" Zabrze 2009 odbędzie się już po raz dziewiąty w dniach od 17 - 25 października. Festiwal pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni ośmiu poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m.in. Teatr Studio i Teatr Polonia z Warszawy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr Nowy z Łodzi, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Powszechny z Warszawy, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Stary z Krakowa, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Jaracza z Łodzi, Teatr Polski z Poznania, Teatr Polski z Bydgoszczy, Teatr im. Osterwy z Lublina, Teatr im. Mickiewicza z Częstochowy, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Ludowy w Krakowa, Teatr Polski z Bielska - Białej.
Festiwal ma charakter konkursowy. Jury decyduje o przyznaniu nagród twórczych . Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, Przegląd Filmów Krótkometrażowych - wybrane pozycje Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno - społecznych tzw. "Smykom rzeczywistość przedstawiona", dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.
Zabrzański festiwal, który jest jedynym w Polsce tematycznym festiwalem prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej, już na stałe wpisał się na mapę festiwali teatralnych. Co roku uczestniczy w nim ok.3 tysięcy widzów oraz niezliczona grupa młodzieży i wolontariuszy.
Festiwal jest ogromną szansą promocji Teatru Nowego oraz miasta Zabrze, a widzowie mają szansę obejrzeć najznamienitsze zespoły teatralne z całej Polski. Czas ten staje się wielkim teatralnym świętem.

Beata Dąbrowiecka


REGULAMIN KONKURSU
FESTIWALU DRAMATURGII WSPÓŁCZESNEJ
"RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA" ZABRZE 2009

1. W konkursie mogą brać udział zaproszone przez organizatorów przedstawienia literatury dramatycznej, polskiej i obcej, powstałej na bazie literatury dramatycznej powstałej po 1989 roku, obrazującej problemy, dylematy i konflikty współczesnego człowieka, zrealizowane w polskich teatrach instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych.

2. Organizatorzy Festiwalu powołają jury konkursowe składające się z wybitnych twórców i krytyków teatralnych, którego zadaniem będzie dokonanie oceny prezentacji poprzez przyznanie nagród i wyróżnień.

3. Jury, po obejrzeniu wszystkich prezentowanych w ramach Festiwalu przedstawień przyzna nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich.

4. Laureatami nagród mogą być twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

5 Jury otrzyma kwotę 35 tys. złotych przeznaczoną na nagrody, wraz z prawem swobodnego nią dysponowania, w ramach niniejszego regulaminu.

6. Jury przyznaje Nagrodę im. Stanisława Bieniasza. Nagroda w formie rzeczowej i medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego przyznawana jest najlepszemu dramatopisarzowi festiwalu.

Dodatkowo organizatorzy przewidują przyznanie Grand Prix - jako honorowej nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu.


IMPREZY TOWARZYSZĄCE - FDW 2009

• 19 - 23.10. (od poniedziałku do piątku); godz. 16.00. Piwnica rysia OPP Nr 2 w Zabrzu (ul.3 Maja 12)
- CZYTANIE DRAMATU - prezentacje współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych z Zabrza ; Wstęp wolny.

• 19 - 23.10. (od poniedziałku do piątku ); godz. 10.00 Piwnica rysia OPP Nr 2 w Zabrzu (ul.3 Maja 12)
- KOPALNIA DRAMATU - warsztaty literackie prowadzone przez dramatopisarza Artura Pałygę; Wstęp wolny.

• 20 - 23.10 (od wtorku do piątku) ; godz.11.00
Mała Scena Teatru Nowego - Projekcje spektakli Teatru Telewizji ;. Wstęp wolny

• 23.10 (piątek); godz. 20.00; Kino "Roma" w Zabrzu
- "Kraków w Zabrzu" - Najlepsze filmy 49 Krakowskiego Festiwalu Filmowego;. Wstęp wolny.

Ośrodki edukacyjno - społeczne w Zabrzu - "Smykom rzeczywistość przedstawiona"
- miniaturki dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy. Wstęp wolny.

• 24.10 (sobota);godz. 20.30 ; Restauracja "Impresja" (Park Hutniczy 10)
wieczór poświęcony twórczości Stanisława Bieniasza

• 17 - 24.10 (do soboty); Restauracja "Impresja" (Park Hutniczy 10)
- codzienne spotkania i dyskusje z twórcami, muzyka... niespodzianki. Wstęp wolny.

<<<

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP