Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi"
EUROPEJSKIE SPOTKANIA TEATRALNE - BLISCY NIEZNAJOMI ŚWIĘTA RODZINA?
Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi" to międzynarodowy festiwal teatrów repertuarowych organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu. Przez lata brakowało w Polsce festiwalu, który podczas kolejnych edycjach w pełni prezentowałby nie tylko ciekawe artystycznie osiągnięcia sztuki scenicznej, lecz również mówił pełnym głosem o aktualnych problemach z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między mieszkańcami Europy. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że Bliscy Nieznajomi stają się bliżsi nam oraz sobie nawzajem wraz z kolejnymi odsłonami Spotkań.
Teatr Polski zaprasza w dniach 8-11 kwietnia 2010 r. na III Europejskie Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI. W ramach festiwalu będziemy gościć w Poznaniu teatry z Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Rumunii oraz z Polski.
Tegorocznej edycji będzie towarzyszyć hasło Święta rodzina? Twórcy prezentowanych spektakli podjęli bowiem próbę skoncentrowania się na kondycji współczesnej rodziny, dostrzeżenia zarówno jej jasnych, jak i ciemnych stron. Bohaterowie przedstawień naznaczeni rodzinnym piętnem, wikłają się w toksyczne związki albo - wprost przeciwnie - dzięki rodzinie potrafią zachować własną tożsamość w niesprzyjającym otoczeniu.
Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, Paweł Szkotak, o tegorocznej edycji mówi:
"Bliscy Nieznajomi" to tematyczne spotkanie teatrów z Europy. Podczas tego festiwalu można zobaczyć spektakle, które współistniejąc w tej samej przestrzeni, wzajemnie się uzupełniają i komentują, a twórców i widzów stawiają wobec moralnych dylematów.
Pierwsza edycja spotkań zatytułowana - Blizny historii miała perspektywę najszerszą. Została poświęcona narodom, ich przeżywaniu przeszłości i sposobom opowiadania o niej. Poznanie tego co było, przyznanie się do win i kompleksów, dokonanie rachunku sumienia było próbą uwolnienia się od traum i lęków.
Wykluczeni - to bohaterowie drugiej edycji festiwalu. Z jakich powodów są wypychani na margines społeczeństwa? Czy wiek, pochodzenie, choroba, orientacja seksualna determinują nasze życie? Dlaczego niektórzy ludzie dobrowolnie wybierają los outsiderów? Czy jest to dowodem ich słabości czy siły?
Tegoroczna edycja to najwęższy krąg obserwacji, ale za to najbardziej dotkliwy. Obecny w życiu każdego. Zapisany w naszych genach i pamięci. Rodzina. Czym jest? Oparciem, przekleństwem, nadzieją? Czy i kiedy jest ona święta? Oglądając osiem festiwalowych spektakli będziemy śledzić losy ludzi uwikłanych w toksyczne związki, albo ocalonych przez relacje rodzinne.
Zapraszam do Teatru Polskiego w Poznaniu na trzecią edycję Europejskich Spotkań Teatralnych, której tematem będzie "Święta rodzina".
8 kwietnia festiwal otworzy spektakl Teatru Narodowego z Timiszoary (Rumunia), Choroba rodziny M Fausto Paravidino w reżyserii Radu Afrima. Jeden z najważniejszych, choć wzbudzających najwięcej kontrowersji rumuńskich reżyserów pokaże obraz rodziny, będący metaforą współczesnego społeczeństwa - chorego, samotnego i niezdolnego do wyrażania emocji. Członkowie rodziny, naznaczeni piętnem egzystencjalnej choroby, nie potrafią porozumieć się między sobą, a każda próba zbliżenia się do siebie kończy się niepowodzeniem.
Po spektaklu, w Galerii Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii "Święta rodzina?", w ramach której zostaną zaprezentowane najlepsze prace nadesłane na otwarty konkurs fotograficzny, ogłoszony przez Teatr Polski w Poznaniu jako wydarzenie towarzyszące Europejskim Spotkaniom Teatralnym. Podczas wernisażu zostanie wręczona nagroda dla zwycięzcy konkursu.
9 kwietnia będzie można obejrzeć spektakl Wilczek Wasilija Sigariewa w reżyserii Joanny Zdrady (Štátne Divadlo Košice, Słowacja). Wilczek to historia nieustającej pogoni - matka ucieka przed córką, a ta zawsze podąża za nią; jest w stanie uczynić wszystko dla choćby jednej chwili pełnej matczynej miłości i ciepła. Dziewczynka, poddana brutalnym doświadczeniom życiowym, wyrasta na małe wilczątko, dzikie stworzenie nieprzystosowane do życia w społeczeństwie.
Również 9 kwietnia na Dużej scenie zaprezentowane zostanie przedstawienie teatru Schaubühne Berlin, Stan wyjątkowy Falka Richtera w reżyserii autora. Będzie to studium strachu zachodniego społeczeństwa, które chroni się przed emigrantami za systemem płotów, kamer i kodów. Akcja przedstawienia rozgrywa się w niedalekiej przyszłości; bohaterem jest małżeństwo z finansowej elity, mieszkające na strzeżonym osiedlu. Ale ani całodobowa ochrona, ani puszczany z głośników szum morza nie dają poczucia bezpieczeństwa...
Po spektaklach w kawiarni Teatralna odbędzie się spotkanie z aktorami i reżyserami. Poprowadzi je Bartłomiej Miernik, redaktor miesięcznika "Teatr".
10 kwietnia zaprezentuje się Teatr Vilna Scena z Kijowa, ze spektaklem Kobieta z przeszłości Rolanda Schimmelpfenniga w reżyserii Dmytro Bogomazowa. Będzie to historia dwojga ludzi, którzy niegdyś przysięgli sobie wieczną miłość. Dwadzieścia cztery lata później bohaterka pojawia się na progu domu swego dawnego ukochanego, aby przypomnieć mu o obietnicy sprzed lat. Mężczyzna jednak zapomniał już o tej miłości, jest żonaty, ma dorastającego syna. Ale przed przeszłością nie ma ucieczki...
Tego samego dnia obejrzymy produkcję Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu Wernera Schwaba w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to autobiograficzna i bezkompromisowa wypowiedź jednego z najbardziej wyrazistych dramaturgów austriackich XX w., drastyczny, wielowymiarowy traktat o życiu i człowieczeństwie - brutalny, nieco makabryczny, nawet skandalizujący, przynajmniej jak na naszą rodzimą, hipokryzją ugłaskaną wrażliwość. Ale nie o zgorszenie tu chodzi, lecz o ujawnienie wszystkiego, co w dzisiejszym mieszczańskim społeczeństwie jest starannie ukrywane - kłamstwa, kazirodztwa, małostkowości, miernoty umysłowej.
Po prezentacjach teatrów twórcy wezmą udział w panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez Bartłomieja Miernika (kawiarnia Teatralna).
11 kwietnia Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przedstawi Rozmowy poufne Ingmara Bergmana w reżyserii Iwony Kempy. To rozpisana na sześć rozmów, fascynująca opowieść o skomplikowanych relacjach w związku małżeńskim, o zdradzie i jej wielorakich konsekwencjach, a także o przyjaźni, wierze i miłości. Arcydzieło Bergmana, atmosferą przypominające słynne Sceny z życia małżeńskiego, przynosi kwintesencję najwspanialszych cech stylu szwedzkiego geniusza filmu i teatru - niejednoznaczności rozstrzygnięć, niedopowiedzeń i wielości perspektyw w ujęciu pozornie dobrze znanego problemu.
Również 11 kwietnia Teatr Współczesny ze Szczecina zaprezentuje Migrenę czyli dramat Antoniny Grzegorzewskiej inspirowany opowiadaniem Macierzyństwo autorstwa norweskiej noblistki Sigrid Undset w reżyserii Anny Augustynowicz. Helena z mężem decydują się na wychowanie Tjodolfa, dziecka porzuconego przez Fanny. Dziecko rośnie i rozwija się w domu swoich nowych rodziców, biologiczna matka postanawia jednak przyjąć potomka z powrotem pod swój dach... Migrena, nasycona mocnym językiem i sugestywnymi obrazami, czerpie z opowiadania Undset to, co w nim najciekawsze, mówiąc o sile miłości i instynktu, nieokiełznanego pożądania i kobiecej bezradności wobec męskiego świata. Utwór stawia pytanie, w jakim stopniu macierzyństwo można traktować w kategoriach porządku natury i kultury.
Po spektaklach odbędzie się spotkanie z o. Wacławem Oszajcą oraz z reżyserami i aktorami. Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Miernik (kawiarnia Teatralna).
Zespół Teatru Polskiego w Poznaniu, specjalnie na EST "Bliscy Nieznajomi", 23 kwietnia przygotuje premierę Ich czworo. Obyczaje dzikich Gabrieli Zapolskiej w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Ich czworo to historia mężczyzny, zajmującego się badaniem obyczajów godowych i zachowań erotycznych dzikich plemion. Zajęty pracą naukową długo nie dopuszcza do siebie myśli, że własna żona może go zdradzać. Gdy prawda wychodzi na jaw, długo skrywane urazy dochodzą do głosu i stają się początkiem nieodwracalnych zmian w pozornie zgodnej i uporządkowanej rodzinie.
Spektakle będą prezentowane na obu scenach Teatru Polskiego w Poznaniu oraz w Teatrze Ósmego Dnia.
Zapraszamy również na stronę festiwalową: www.bliscynieznajomi.pl.