<<<

"Więcej światła" w Teatrze Praga

W ramach SCENY AKTORSKIEJ TEATRU PRAGA

19, 20/ 03/ 2010 GODZ. 19:00
Zaprezentowany w 2007 roku na scenie Teatru Smock Alley "Więcej światła" jest wiwisekcją trudnych stosunków z ojcem i częściowo autobiograficznym zapisem losów kilkunastoletniej dziewczyny decydującej się na wyjazd za granicę.
(A. Rataj)

Autorzy monodramu "Więcej światła" podjęli próbę diagnozy sytuacji młodego pokolenia Polaków skazanych po raz kolejny w swojej historii na emigrację zarobkową; tym razem do Anglii i Irlandii. Bohaterka dramatu jest młodą dziewczyną, która w wieku 16 lat wyjeżdża z Polski do Dublina w poszukiwaniu pracy i ojca, który tam już mieszka i pracuje od pewnego czasu. Dziewczyna podejmuje pracę w sklepie z obuwiem i wspomina swoje dzieciństwo i krótką młodość w Polsce. Tęskni za ojcem, który nie ma dla niej czasu, marzy o szczęściu pragnie miłości. Tak niewiele i aż tak wiele. Dziewczyna nie może wrócić do Polski, ponieważ i tam nie ma pracy i nie ma szans na normalne życie, a w Irlandii czuje się obco i tęskni za ojczyzną. Oto dramat młodych Polaków, którzy czują się oszukani i bardzo samotni. Kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy?

CZAS 1h
CENA normalny 30zł, ulgowy 20zł

WIĘCEJ ŚWIATŁA
SCENARIUSZ: NATALIA KOSTRZEWA, JERZY LACH
REŻYSERIA: JERZY LACH
SCENOGRAFIA: JERZY LACH
MUZYKA: THE TIGER LILLIES WYSTĘPUJE: NATALIA KOSTRZEWA DATA PREMIERY: 21. 04. 2007 MIEJSCE PREMIERY: SMOCK ALLEY THEATRE STUDIO DUBLIN

Autorzy monodramu "Więcej światła" podjęli próbę diagnozy sytuacji młodego pokolenia Polaków skazanych po raz kolejny w swojej historii na emigrację zarobkowa; tym razem do Anglii i Irlandii. Bohaterka dramatu jest młodą dziewczyną, która w wieku 16 lat wyjeżdża z Polski do Dublina w poszukiwaniu pracy i ojca, który tam już mieszka i pracuje od pewnego czasu. Dziewczyna podejmuje pracę w sklepie z obuwiem i wspomina swoje dzieciństwo i krótką młodość w Polsce. Tęskni za ojcem, który nie ma dla niej czasu, marzy o szczęściu i pragnie miłości. Tak niewiele i aż tak wiele. Dziewczyna nie może wrócić do Polski, ponieważ tam nie ma pracy i nie ma szans na normalne życie, a w Irlandii czuje się obco i tęskni za ojczyzną. Oto dramat młodych Polaków, którzy czują się oszukani i bardzo samotni. Kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy?

"Monodram "Więcej światła" w reżyserii Jerzego Lacha, oparty w znacznej mierze na autobiograficznych zapiskach młodej aktorki, był nie tylko sukcesem komercyjnym, lecz przede wszystkim jako pierwszy dotknął delikatnej tkanki emigracyjnych losów nas - ludzi dwudziesto-, trzydziestokilkuletnich, poszukujących swoich marzeń, biegnących wciąż naiwnie za złudami dzieciństwa, uciekających od złej miłości, a równocześnie tęskniących za nią... Natalia Kostrzewa w swoich monologach wypowiadała na głos myśli, jakie często kłębią się w te paskudne, deszczowe i depresyjne wieczory... To wieczne miotanie się między "być" a "mieć", bardziej lub mniej udane próby nawiązania kontaktów z autochtonami, trudności językowe i niczym nie dająca się zagłuszyć tęsknota za bliskością - czy to rodziców, czy przyjaciół, czy kochanków..."
Anna Paś, Polski Express

Monodram otrzymał główną nagrodę na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie.

INFORMACJA O REŻYSERZE

Jerzy Lach (rocznik 1955 r.), absolwent filologii polskiej w na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu, w 2000 roku zdał egzamin i uzyskał dyplom reżysera dramatu w ZASP-ie w Warszawie. W 2003 ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Warszawie i uzyskał tytuł menadżera MBA.

Założyciel, dyrektor, reżyser wszystkich spektakli Teatru im.Alberta Tison w Żninie (1986-98), twórca m.in. spektaklu Ratujcie nasze dusze (1994-96). Z Teatrem im. A. Tison zrealizował 22 przedsięwzięcia, w tym spektakle uliczne, widowiska plenerowe, etiudy filmowe. Uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych w kraju i za granicą (m.in. Poczdamie, Erlangen (Niemcy), Casablanca (Maroko), Thonon les Bains, Grenoble, Avignon (Francja), Wilno (Litwa). Najważniejsze nagrody; Nagroda Artystyczna Młodych im. St. Wyspiańskiego (1988), Prix special jury za spektakl pt. Spotkaliśmy się tu tylko na chwilę na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Casablance (1992), FELIX - nagroda Gazety Wyborczej (1992), Promocja ŁST oraz Indywidualność twórcza ŁST za sc. i reż. spektaklu pt. Ratujcie nasze dusze na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (1994), Nagroda Wojewody Bydgoskiego za upowszechnianie kultury teatralnej (1996), Nagroda dla OET w konkursie Bliżej teatru przyznaną przez TKT w Warszawie (1997). Stworzył Ośrodek Edukacji Teatralnej w Żninie, gdzie organizował m.in. Międzynarodowe Warsztaty Teatralne (1991-97). Na scenie zawodowej debiutował w 2000 r. w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, reżyserując "Obraz" E. Ionesco. W 2000 r. założył Studio Teatr Office Box, z którym do tej pory zrealizował 7 spektakli; "Ekshumacja" - autorski spektakl polsko francuski (2000) prezentowany na festiwalach "Azyl" w Warszawie "Malta" w Poznaniu oraz we Francji w Avignon i Grenoble, "Mefisto Laboratory" wg Krystyny Kofty (2003/4), "Mortal Kombajn" Pawła Sali (2005), "Super Market" - spektakl autorski (2005), "Stąd do Ameryki" - monodram autorski (2006), "Społeczne dzieło fabrykowania obłędu" - spektakl autorski (2006), "Więcej światła" - monodram autorski (2007) nagrodzony na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Jerzy Lach jest pomysłodawcą i realizatorem Sceny Debiutów Reżyserskich, Studia Teatr OFF , Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie oraz Alternatywnej Sceny Promocyjnej.

INFORMACJA O AKTORCE

Natalia Kostrzewa w 2000 roku uczęszczała do Studia Teatralnego Hyde Park i młodzieżowego Teatru Syndyk. W 2002 roku otrzymała wyróżnienie na festiwalu SPOT za rolę w spektaklu "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci" w reż. Jerzego Lacha. Pod koniec 2002 roku wyjechała do Irlandii i już w następnym roku była studentką Gaiety School Of Acting w Dublinie. Zagrała między innym w spektaklu "Super Market" Teatru Office Box w reż. Jerzego Lacha. W kwietniu 2007 roku w Smock Alley Theatre w Dublinie odbyła się irlandzka premiera jej autorskiego monodramu "Więcej Światła", którego scenariusz napisała wspólnie z reżyserem Jerzym Lachem. Spektakl był grany zarówno w języku polskim jak angielskim.W kwietniu 2008 roku zdobyła główną nagrodę na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie za spektakl "Więcej Światła". Na festiwalu w Cannes 2009 roku odbyła się premiera krótkometrażowego filmu "The Good Doctor" w reżyserii Rick Larkin gdzie zagrała ofiarę holokaustu. W październiku 2009 roku otrzymała główna rolę w pełnometrażowym filmie "The Looking Glass". Planowana premiera kinowa filmu 2010.
Natalia zagrała w wielu produkcjach krótkometrażowych, pełnometrażowych, teledyskach i spektaklach teatralnych.

<<<

Więcej światła TEATR PRAGA
© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP