<<<

"Pocztówka z Meksyku"- premiera w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum

Pocztówka z Meksyku

Najnowsza propozycja Teatru Ateneum - polska prapremiera sztuki meksykańskiej autorki, Berty Hiriart (znanej m.in. z wielu tekstów dla dzieci, napisanych równocześnie z myślą o teatrze lalek) - to próba zapoznania młodych widzów z mało znaną, niezwykle barwną i bogatą egzotyczną kulturą oraz jej wspaniałą mitologią.

Bohaterka "Pocztówki z Meksyku", mała dziewczynka o imieniu Tina, wraz z całą rodziną przenosi się za chlebem z ubogiej meksykańskiej wioski do Chicago. To jest jej droga ku dojrzewaniu; Tina, sięgając do własnych korzeni poprzez kontakt z przodkami, z tymi, którzy odeszli, przechodzi rodzaj inicjacji, odkrywa swoją tożsamość.

Spektakl zrealizowany w prawdziwie meksykańskim klimacie, niezwykle kolorowy w swym plastycznym wymiarze, rozgrywa się na wielu płaszczyznach, niosąc niejedno aktualne przesłanie, dotyczące m.in. tolerancji, rodziny, poczucia tożsamości, tradycji...

Reżyser, Ewa Piotrowska spędziła kilka miesięcy na stypendium w Meksyku. Nasza inscenizacja jest efektem jej poszukiwań literackich i teatralnych oraz współpracy z mieszkającą w tym kraju scenografką, Edytą Rzewuską.

Tekst przełożył Piotr Zieliński, muzykę skomponował Wojciech Błażejczyk, a rolę Tiny kreuje Krystyna Nowińska.

Swoją obecność na premierze, która odbędzie się w sobotę, 13 marca 2010 r. o godz. 16.00 na Scenie Ateneum, zapowiedziała sama autorka, która przyjedzie na nią specjalnie z Meksyku oraz attaché kulturalny Ambasady Meksyku, pani Monica Velarde.

Warto dodać, że w tym roku Meksyk obchodzi dwie ważne rocznice: 200-lecie niepodległości i 100-lecie rewolucji.


Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum", Katowice
Berta Hiriart
POCZTÓWKA Z MEKSYKU
przekład z hiszpańskiego: Piotr Zieliński
reżyseria: Ewa Piotrowska
scenografia: Edyta Rzewuska
muzyka: Wojciech Błażejczyk
premiera: 13 marca 2010, godz. 16.00

<<<

Pocztówka z Meksyku ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM Katowice

"Pocztówka z Meksyku"
fot. T. Zakrzewski

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP