Scena Off de BICZ - PULS TEATRU - WIOSNA w NATARCIU
27 marca 2010 sobota
Sopocka Scena Off de BICZ
W programie:
Inwazja Wiosny - szczudlarze na mieście
opieka artystyczna - Artur Aponowicz
wydarzenia w teatrze - start: 17.00
MISJA: WIOSNA
według prozy Bruno Schulza
reż. Maciej Gorczyński
PIEŚNI KUPALSKIE
koncert Akademii Pieśni
opieka artystyczna - Jacek Ozimek
TULLA
wg Guntera Grassa
reż.: Ida Bocian
ROSSO RELATIVO
choreografia: Joanna Czajkowska
...PODSZYTY!
według Witolda Gombrowicza
reż. Bartosz Zaczykiewicz
Bilety na cały wieczór: 30 /40 zł
Teatr na Plaży, Aleja Mamuszki 2, Sopot
www.offdebicz.sopot.pl
Rezerwacja 058 555 22 34; 0603 332 390 lub mailowo:
Informacje o wydarzeniach:
Inwazja Wiosny - szczudlarze na mieście
opieka artystyczna - Artur Aponowicz
Obsada:
Monika Bartoszewicz, Weronika Podlesińska, Paweł Opieszyński, Paweł Oleksiński, Artur Aponowicz
Kostiumy: Iwona Kryszak
Czas: 15.30 - 16.30
Teatralne akcje grupy szczudlarskiej - poszukiwanie pierwszych oznak wiosny w kapeluszach i czapkach przechodniów. Zaklinanie przyrody i masowe rozdawnictwo uśmiechu, obłoki z radości i baśniowa rewolucja.
wydarzenia w teatrze - start: 17.00
Spektakl 1
MISJA: WIOSNA
śpiewogra z morałem wg Mistrza Brunona Schulza
Obsada: Weronika Podlesińska w roli Unduli/Bianki/Adeli, Paweł Oleksiński jako Józef/Jakub, Adam Akerman jako Rudolf
oraz: Adrianna Lisewska i Sławomir Kochanek
Scenariusz na podstawie opowiadań Brunona Schulza: Małgorzata Michalczyk, Maciej Gorczyński
Muzyka: Teatr Lustra Strona Druga. W spektaklu wykorzystano przedwojenne szlagiery.
Scenografia: Lustra Strona Druga i Anna Gros
Współpraca reżyserska: Alicja Mojko
Reżyseria: Maciej Gorczyński
Spektakl nasz kontynuuję wypracowaną przez Teatr Lustra Strona Druga technikę krótkich form, którą nazywamy impresją teatralną. Naszą ambicją nie jest przedstawienie złożoności świata otwierającego się na kartach opowiadań Brunona Schulza, a jedynie podążanie za jednym zaczerpniętym z "Wiosny" tematów -. historią juwenilnej, ale nie niewinnej, relacji damsko-męskiej.
Groteskowy świat spektaklu utkany jest z obrazów inspirowanych grafikami Schulza, ze strzępków opowiadań, oryginalnych tekstów reklam z Dwudziestolecia Międzywojennego, fragmentu głośnego eseju prof. Artura Sandauera o masochizmie, z muzyki będącej po części kompozycją aktorów, a także z piosenek - które mógł znać Bruno Schulz, i które być może towarzyszyły pracy jego wyobraźni.
Koncert
PIEŚNI KUPALSKIE
opieka artystyczna - Jacek Ozimek
Obsada:
Polska: Beata Szalkowska, Anna Szuchiewicz
Ukraina: Daria Peleńska, Roksana Kostyk, Ewa Żołądek
Nocy Kupały, znana szerzej jako Sobótka, tudzież Noc Świętojańska, obchodzona w najkrótszą noc w roku, jest słowiańskim świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
Mimo, że do tegorocznej Sobótki jeszcze daleko, kobiecy zespół śpiewaczy pracujący pod wodzą Jacka Ozimka, użyje swych mocy magicznych, by przywołać wiosnę. Dziewczyny wykonają koncert pieśni kupalskich techniką śpiewu białego, specyficznego rodzaju śpiewu, zwanego także śpiewokrzykiem wykorzystywanym m.in w Polsce, Ukrainie jako części muzyki archaicznej, folkowej, oraz spontanicznej formy ekspresji. W ten wieczór, ekspresji wiosennej...
Spektakl 2
TULLA
według Güntera Grassa
reżyseria i wykonanie: Ida Bocian
konsultacje reżyserskie: Ewa Ignaczak, Magdalena Płaneta
"Tulla", produkcja Sopockiej Sceny Off de BICZ, jest opowieścią o dorastaniu. Ida Bocian wykorzystała historię dziewczyny mieszkającej we Wrzeszczu opowiedzianą przez Grassa, by przedstawiając jej proste, smutne życie, odnaleźć w nim to, co powinno być wartością uniwersalną. Trudno powiedzieć by przedstawiona przez nią kreacja była relacją losów osoby szczęśliwej, której w życiu wszystko się układa i której droga wiedzie prostą linią na szczyt. Przejmująca opowieść o człowieku, który niejako samotnie staje się dorosłym, zostawia w widzach uczucie zrozumienia i współczucia, ale też jednocześnie nieodparte pragnienie "wzięcia sprawy naszego życia w swoje ręce" i nonkonformizmu.
"...Ida Bocian zaprezentowała się jako charyzmatyczna solistka, która zdominowała tekst Grassa. Potrafiła prostym gestem przyciągnąć uwagę, zbudować napięcie i nastrój. Wie, co chce osiągnąć i jak to uczynić. W swoim pierwszym monodramie w Off de BICZ objawiła duży talent performerski."
Źródło: portal trojmiasto.pl, Łukasz Rudziński, 22.10.2008
"Debiut roku na scenach niezależnych. Na takie miano zasługuje "Tulla", na podstawie prozy Güntera Grassa w reżyserii i wykonaniu Idy Bocian..."
Źródło: portal trójmiasto.pl, "Teatralne podsumowanie roku - sceny offowe i niezależne" Łukasz Rudziński, 7.01.2009
Spektakl 3
ROSSO RELATIVO
Choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska
"Rosso Relativo" to miniaturowy - solowy spektakl w choreografii i wykonaniu Joanny Czajkowskiej, założycielki Teatru Okazjonalnego, który powstał specjalnie z okazji dziesięciolecia tego zespołu w pażdzierniku 2008 roku. To osobista i emocjonalna wypowiedź z punktu widzenia polskiego choreografa tańca współczesnego, odnosząca się do podstawowych elementów zasad kompozycji tańca i cytująca wybitnych choreografów XX wieku. Spektakl zawiera refleksje na temat istoty sztuki tańca: jej wymiaru intelektualnego, emocjonalnego i estetycznego, ale także relacji sztuka - życie. "Rosso Relativo" nieoczekiwanie wywołało niezwykłe poruszenie wśród publiczności, co spowodowało późniejsze niezaplanowane prezentacje, m.in. w ramach jubileuszu Teatru Amareya na Spotkaniach Trójmiejskich Teatrów Niezależnych, czy Festiwalu Metropolia jest OKEY!
"(...) Joanna Czajkowska zaskoczyła i wzruszyła niezwykłym performance "Rosso Relativo", który przygotowała specjalnie na ten wieczór. To jej osobiste podsumowanie minionych 10 lat pracy i wyraz czystej miłości do tańca. Pokazała, że jest wierna cytatowi, który był częścią jej performance - że branie na serio pracy jest imperatywem, a branie na serio samej siebie katastrofą."
"Jubileusz Okazjonalny", Magdalena Hajdysz, Gazeta Wyborcza - Trójmiasto nr 252
Spektakl 4
...PODSZYTY!
na motywach "Ferdydurke" W. Gombrowicza
scenariusz, reżyseria, scenografia, obsada: Bartosz Zaczykiewicz
"...Podszyty!" to wariacja na temat "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Monodram miał premierę w 1993 roku i został zagrany blisko 100 razy w całej Polsce, ostatni raz w 2004. Zdobył m.in. Nagrodę im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena na 17. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w 1993 oraz wyróżnienie Jury na 28.Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów jednego Aktora w Toruniu w 1994 roku.
Bartosz Zaczykiewicz - reżyser, aktor, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1994) i Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (1998).W latach 1992-96 praktykował w teatrach offowych i alternatywnych (warsztaty m.in. w OPT "Gardzienice", Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu oraz Odin Teatret w Holstebro).
W latach 1994-97 pracownik i współpracownik Katedry (obecnie Instytutu) Kultury Polskiej UW. Zaczykiewicz jest reżyserem, aktorem, ale i autorem publikacji z dziedziny teatru i literatury w czasopismach społeczno-kulturalnych (m.in. "Twórczość", "Teatr", "Dialog", "Notatnik Teatralny", "Scena"). W latach 1999-2007 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W latach 2007 - 2009 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Studio w Warszawie.