<<<

Ośrodek Teatralny KANA - propozycje na kwiecień

8, 15, 22 i 29 kwietnia godz. 12 / zbiórka pod Teatrem Kana
Spacery z Głową: "Szczecin, Gryfy i Mity" - wycieczki z miejskim przewodnikiem Przemkiem Głową.
Wstęp: 12

15 kwietnia godz. 19. i 16 kwietnia godz. 20. "Lailonia" - spektakl Teatru Kana, reż. Mateusz Przyłęcki
Wstęp: 15 (ulgowe) i 20

17-25 kwietnia - wydarzenia w ramach XLV Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2010
17 kwietnia godz. 24. - "Geist" - spektakl Teatru Kana (w ramach Szczecińskiej Północy Teatrów) Wstęp: 5
19 kwietnia - Kontrabanda - spektakle młodych grup teatralnych z woj. Zachodniopomorskiego
godz. 16. - "Pierogi" Teatr Uhuru / Gryfino Wstęp: 10 godz. 19. - "Puzzle" Teatr W Krzywym Zwierciadle / Stepnica Wstęp: 10
24 kwietnia godz. 15 i 19.45 - "Lailonia" - spektakl Teatru Kana. Wstęp: 25 (lub karnet)

29 kwietnia godz. 19.
Robert Barthe - koncert akordeonowy (w ramach Dni Kultury Francuskiej organizowanych przez środowiska frankofońskie w Szczecinie) Wstęp wolny

30 kwietnia godz. 19.
Jazz w Kanie: The Tired Light - koncert kwintetu jazzowego
Polska/Dania
Wstęp: 15 (ulgowe) i 20

PIWNICA KANY
6 kwietnia godz. 20.
Prawda o corridzie - spotkanie z Xavierem Bayle, aktywistą i artystą w ramach akcji "4 dni wolności"
Wstęp wolny

7, 14, 21 i 28 kwietnia ( w każdą środę) godz. 18.
Tandemy językowe - spotkania otwarte
Wstęp wolny

17 kwietnia godz. 20. "Berlin w otworku" - wystawa fotografii Witolda Maćkowa Wstęp wolny

17-25 KWIETNIA - PIWNICA KANY JEST KLUBEM FESTIWALOWYM KONTRAPUNKTU

* * * * * *

"GEIST"

"Geist" to ostatnie przedstawienie, nad którym pracował Zygmunt Duczyński (twórca i reżyser Kany, zmarł 15 marca 2006 roku), dokończone przez zespół Teatru Kana we współpracy z Arkadiuszem Buszko. Spektakl oparty jest na motywach dramatu "Adam Geist" Dei Loher w tłumaczeniu Karoliny Bikont.
"Adam Geist to współczesny Woyzeck (...) Bohater wędruje przez świat w poszukiwaniu własnej tożsamości, jednak każda próba autodefinicji kończy się katastrofą. Gest usiłuje znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: kim jestem? Najpierw rozwiązania szuka w swojej rodzinie, później koleje życiowe rzucają go w różne strony świata. Wszędzie, gdzie się pojawi, pojawia się śmierć, zniszczenie, zepsucie. "Geist" Kany to widowisko oszczędne w wyrazie, ale wyjątkowo sugestywne". Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza.
Spektakl "Geist" Teatru Kana zwyciężył w plebiscycie publiczności XVI Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2008 w Toruniu.

"LAILONIA"

na motywach zbioru opowiadań: "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki" Leszka Kołakowskiego.
"Tu na ziemi nie ma sukcesu. Oczywiście są ludzie sławni. Jednak mimo wszystko bym utrzymywał, że wszyscy jesteśmy nieudacznikami" - pisze Kołakowski. Czy mamy, zatem zaakceptować życie jako nieuchronną porażkę? Czy oznacza to, iż nie warto podejmować próby zawalczenia o własne szczęście? Czy mamy w ogóle szansę na wygraną w szamotaninie z własnym losem? Czy mamy jakikolwiek wpływ na jej wynik?
Przedstawienie "Lailonia" zwyciężyło na XVIII Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych "Klamra" 2010 w Toruniu.

KONTRABANDA ( KONTRAPUNKT 2010)

PIEROGI
Spektakl "Pierogi" dotyczy ważnych dla młodego pokolenia spraw moralnych i ideowych, jednak dystans i humor, z jakim są przedstawiane, zapewniają świetną zabawę. Jest to próba uchwycenia specyfiki naszych czasów: wolności kształtowania i wyrażania własnego światopoglądu, ale także ideologicznego zamętu. Są to czasy "pierogów" - "bo do pierogów możesz dodać wszystko, co lubisz.Jak czegoś nie lubisz, to to wyrzucasz, albo tego po prostu nie dodajesz." - jak mówi jedna z bohaterek spektaklu.

PUZZLE Tytułowe "Puzzle" to układanka, jaką jest życie każdego z nas. Jej elementy każdy musi układać sam i dopasowywać do obrazu siebie i świata, by potrafić odpowiedzieć na pytania: kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaką rolę odgrywa w tym przypadek...? To, co od wieków wydaje się poukładane, wcale takie nie jest i warto spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy

THE TIRED LIGHT
Międzynarodowa formacja prezentująca nowoczesny jazz akustyczny. Tworzą ją muzycy związani z Akademią Muzyczną Carla Nielsena w duńskim Odense. Stylistyczna różnorodność w połączeniu z ciekawą mieszanką wpływów (skandynawska awangarda, free jazz, a nawet indie rock), wsparte niezwykle silną energią sekcji rytmicznej i dużym doświadczeniem wszystkich muzyków dają w efekcie wybuchowy język muzyczny, świetnie odbierany przez publiczność. To wyjątkowy projekt na polskiej scenie jazzowej.

ROBERT BARTHE
Koncert pieśni żeglarskich i starofrancuskich z towarzyszeniem akordeonu oraz opowieści o morskich legendach i wyprawach Roberta Barthe. Francuski podróżnik, aktor i społecznik stara się propagować walkę z ciężkimi chorobami poprzez niecodzienne akcje takie jak przepłynięcie wpław Kanału La Manche czy pieszo-rowerową podróż z francuskiej Bretanii do Polski. Prowadzi także projekty i warsztaty teatralne, muzyczne, żonglerskie, edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Podczas tegorocznej 7000-kilometrowej rowerowej wyprawy dokoła Morza Bałtyckiego (dedykowanej walce z mukowiscydozą) zatrzyma się w Szczecinie od 27 do 30 kwietnia.
PIWNICA KANY
PRAWDA O CORRIDZIE
Informacyjna podróż przez kłamstwo, brutalność i śmierć w świecie byka. "Jeśli hiszpańska korrida to sztuka, kanibalizm to gastronomia. Sztuka?, tradycja?, kultura?..."
Xavier Bayle urodził się w 1969 roku w Barcelonie, od dwóch lat mieszka w Toruniu. Wiedzę i umiejętności artystyczne zdobywał samodzielnie. Otrzymał ponad 30 nagród i wyróżnień jako autor rysunków, fotografii i poezji. Jak sam pisze:
Jako weganin, prawie abstynent, prawie niepalący, prawie normalny, przyznaje, że nie potrafi żyć bez tworzenia i rzuca się w wir artywizmu. Humanista, uwrażliwiony na to, co jego gatunek wyrządza planecie, dochodzi do wniosku, iż człowiek powinien dążyć ku samoistnemu wyginięciu (...) i całkowicie oddaje się walce o istoty najbardziej poniżane i niewinne na naszym globie: zwierzęta pozaludzkie.

BERLIN W OTWORKU "Berlin w otworku" to seria fotografii wykonanych kamerą otworkową własnej konstrukcji. Zastosowana technika podkreśla specyficzny urok fotografowanych miejsc. Przypominają nam one jak różnorodnym i interesującym miastem jest Berlin. Witold Macków jest doktorem inżynierem informatyki i wykładowcą na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Zajmuje się fotografią tradycyjną, głównie krajobrazową i podróżniczą. Od kilku lat rejestruje obrazy za pomocą własnoręcznie konstruowanych i przekształcanych kamer otworkowych i prostych aparatów "zabawkowych".

TANDEMY JĘZYKOWE - Spotkania otwarte
Idea tandemów językowych jest bardzo prosta: są to bezpłatne spotkania konwersacyjne, przynajmniej dwóch osób różnych narodowości, które uczą się nawzajem swoich ojczystych języków. W Piwnicy Kany Tandemy Językowe mają charakter swobodnego spotkania. Można po prostu przyjść, zamówić kawę i porozmawiać w wybranym języku. Językami rozmów są: polski, niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski. Jeśli pojawią się osoby chcące rozmawiać w innych językach - chętnie zaaranżujemy dla nich nowy stolik. Warto również podkreślić, że w czasie trwania Tandemów, można porozmawiać z native speakerami, którymi są głównie obcokrajowcy studiujący lub mieszkający na stałe w Szczecinie. O wyjątkowości Tandemów decyduje nie tylko żywy kontakt z reprezentantem innej kultury, ale również aura niespodzianki. Nawet, jeśli nie uda nam się znaleźć partnera mówiącego w wymarzonym języku, to dookoła istnieją inne opcje. Kto wie, może zamiast angielskiego wciągnie Was włoski?

<<<

© "teatralia" internetowy magazyn teatralny 2008 | kontakt: | projekt i administracja strony: | projekt logo:
SITEMAP