Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA - Rzeszów, 9-15.05.2015

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA – Rzeszów, 9-15.05.2015

Znów idzie maj, a z majem… Tak, tak, bzy oczywiście też, ale przede wszystkim po raz kolejny nadchodzi spotkanie z najlepszymi spektaklami teatru formy. Aniśmy się spostrzegli, a już szósty raz zapraszamy Was na MASKARADĘ. Jak co roku, mamy dla Was kilka dni wypełnionych od rana do wieczora teatrem z najwyższej półki – spektaklami, które wzruszają i bawią, zachwycają, zastanawiają i zaskakują, a przede wszystkim nie pozostawiają obojętnym. Zaczynamy już 9 maja i mamy nadzieję wypełniać Wasz czas przez kolejnych siedem dni, aż do zakończenia festiwalu 15 maja. W programie jak zawsze znalazły się przestawienia dla dzieci i dla dorosłych, grane w teatrze i w plenerze, zróżnicowane zarówno pod względem środków wyrazu, jak i podejmowanych tematów. Kilka z nich można zobaczyć za darmo, na pozostałe sprzedajemy bilety w bardzo przystępnych cenach, a wszystkie warte zobaczenia…

W tym roku wśród propozycji da dzieci dominują prapremiery. Twórcy sięgnęli po mądre, pełne humoru i doskonale napisane teksty współczesnych autorów (zarówno tych piszących dla teatru, jak i tych, których dzieła na potrzeby sceny trzeba było zaadaptować), by poruszyć tematy ważne i ponadczasowe: takie jak potrzeba akceptacji i strach przed odrzuceniem, wartość prawdziwej przyjaźni i wiary w siebie, która pozwala poradzić sobie w najtrudniejszych nawet sytuacjach. Używając zróżnicowanych środków wyrazu, twórcy nie mizdrzą się do młodej widowni, ale tratują ją jak mądrego partnera w ważnej, choć czasem trudnej rozmowie. A przy tym ani przez chwilę nie nudzą – bawiąc i wzruszając, opowiadając zaskakujące historie o niezwykłych przygodach zwykłych przedmiotów, o bohaterach rodem ze świata baśni i sennych widziadeł, a także tych ze świata za oknem…

Wieczorny nurt dla dorosłych to w tym roku przede wszystkim nowatorskie odczytanie klasyki literatury. Zaprosimy na spotkanie z postaciami wyjętymi z twórczości Lewisa Carrola, przyjrzymy się motywom faustowskim w twórczości rozmaitych artystów, spędzimy wieczór w towarzystwie Tytanii i Oberona w podateńskim lesie, a razem z szatańską świtą Wolanda przyjrzymy mechanizmom powieści i opowiadania. Nie zabraknie także humoru spod znaku Woody’ego Allena. Będzie rozmaicie pod względem formy, nastroju i podejmowanych tematów, ale nieodmiennie interesująco.

Wszystkie festiwalowe spektakle oceniać będzie jury, które przyzna nagrody za najlepszy spektakl dla dorosłych i dzieci, nagrodzi także wyróżniających się aktorów.

Równie ciekawym i silnym punktem programu będą w tym roku imprezy towarzyszące festiwalowi. Z wielką radością zaprosimy Państwa na spotkania z twórcami i koncerty w klubie festiwalowym, a także do udziału w plenerowych grach teatralnych. Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny.

Mamy nadzieję, że wszystko to sprawi, iż tegoroczna edycja Maskarady na długo pozostanie w Państwa sercach i pamięci, i już następnego dnia po zakończeniu festiwalu zaczniecie myśleć o jego kolejnej odsłonie.

MASKARADA – PROGRAM