Poprowadź mnie, a ja pokażę Ci świat (Casa/Dom)

Festiwal Sztuka Szuka Malucha to jedyne międzynarodowe wydarzenie dla najnajów w Polsce. Dotychczas, czyli przez 7 lat, miał miejsce w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W tym roku oprócz realizacji poznańskiej, festiwal miał również odsłonę gdańską, której partnerem był Teatr Miniatura. W ramach festiwalu zaprezentowano nie tylko spektakle polskie i zagraniczne, lecz również organizowano warsztaty i interaktywne instalacje dla całych rodzin. Frekwencja oraz komentarze dowodzą, że jest zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia w Trójmieście.

Jednym z punktów programu była prezentacja spektaklu Casa/Dom bolońskiego teatru La Baracca – Testoni Ragazzi. Grupa powstała w 1976 roku, a od lat osiemdziesiątych stała się jedną z pierwszych formacji teatralnych dedykujących swoją twórczość najmłodszym dzieciom (0-5 lat). Blisko 45 minutowe przedstawienie badało zagadnienie domu. Czym jest, z czego się składa, co może dla mnie oznaczać. W kreowanym na scenie świecie aktorka odkrywa poszczególne elementy z pozycji dziecka, zaś aktor jest opiekunem – budowniczym. Para powoli składa na naszych oczach szkielet domu z plastikowych rur kanalizacyjnych. Dom jest schronieniem, zamknięciem, ale bezpiecznym, nie ograniczającym. Wewnątrz znajduje się łóżko, w którym dziecko może odpocząć lub pod którym się chowa i prysznic z balią – fascynujące urządzenie do badania właściwości wody. Scena bardzo prosta i praktykowana zapewne co wieczór w wielu domostwach zebranych widzów. Aktorka z dziecięcym błyskiem w oku analizuje strukturę piany i konsystencję cieczy, po czym zaczyna radośnie chlapać.

Rodzic zostaje pokazany przez twórców jako partner, ktoś, kto wprowadza w świat, jest towarzyszem odkryć i zabaw, ale jest też kimś, kto musi czasem czegoś zabronić. W pewnym momencie to dziecko przejmuje inicjatywę, zaczyna pokazywać świat ze swojej perspektywy i zaprasza rodzica do tego, aby dom opuścić. W bardzo prosty, ale symboliczny sposób aktorzy ukazują relację tych dwojga. Wszelkie działania odbyły się praktycznie bez słów, muzyczną aurę zaś tworzył melodyjny utwór The Winner is zespołu Devotchka. Oczywiście zapożyczona z filmu Little Miss Sunshine kompozycja nie miała mieć charakteru intertekstualnego (na pewno nie dla najnajów), to jednak wspomnienie bohaterów, czyli podróżującej po USA, wspierającej się, choć pogmatwanej rodzince, wpasowuje się w relacje między bliskimi budowane w spektaklu.

Najmłodsi widzowie w różny sposób okazywali zainteresowanie. Część dzieci płakała, co nieco utrudniało pozostałym widzom odbiór spektaklu. Były też maluchy żywo komentujące sceniczną akcję. Pełną uwagę najmłodszych artyści pozyskali na zakończenie, gdy zaprosili widzów w przestrzeń gry. Wtedy właśnie zainteresowane i przestraszone jednocześnie maluchy łamały własne ograniczenia, by dotknąć rur czy pochlapać wodą z tą Panią i Panem. Oglądając się co jakiś czas na rodziców, oczywiście.

Weronika Łucyk, Teatralia Trójmiasto
Internetowy Magazyn „Teatralia” 109/2014

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Szuka Malucha, 8-9 lipca 2014, Teatr Miniatura w Gdańsku

Teatr La Baracca – Testoni Ragazzi

Casa/Dom

Reżyseria: Bruno Cappagli
Koncepcja: Andrea Buzzetti, Bruno Cappagli, Carlotta Zini
Występują: Andrea Buzzetti, Carlotta Zini