Ruch Postaci z Lianą Nyquist – warsztaty dla aktorów

Ruch Postaci z Lianą Nyquist – warsztaty dla aktorów

Letnia Szkoła Artystyczna, realizowana w terminie 18-27 lipca 2014 w Koszęcinie, oferuje po raz pierwszy aktorom, kompleksowy program dający możliwość intensywnej ruchu scenicznego oraz podejmowania odważnych wyzwań w kreatywnym procesie eksploracji sztuki Williama Szekspira Sen Nocy Letniej.

Liana Nyquist szkoliła uznanych aktorów brytyjskiego i światowego kina wśród których byli m.in.: Collin Firth, Paul Bettany, Tom Hardy, Michael Fassbender.

Jako pedagog ruchu scenicznego na stałe współpracuje z Drama Centre w Londynie, gdzie była asystentką Yata Malmgrena – założyciela i twórcy programu szkoły – Movement Psychology, bazującego na systemie Rudolfa Labana i Williama Carpentera.

Na tej bazie Liana Nyquist opracowała swoją unikalna technikę treningu fizycznego dla aktorów, którą następnie rozwijała na bazie doświadczeń pedagogicznych w Drama Centre, a także w wielu innych szkołach aktorskich w Londynie oraz w czasie warsztatów, które prowadziła w Zurychu, Paryżu i Berlinie.

Istotny wpływ na pracę Liany z aktorami ma także jej długoletnie doświadczenie artystyczne. Jako reżyser ruchu scenicznego zrealizowała wiele produkcji teatralnych w Londynie oraz współpracowała m.in. z Operą Królewską w Sztokholmie.

Wprowadzenie Liany Nyquist do jednego z jej warsztatów dla aktorów 

PROGRAM WARSZTATU

Intensywny trening, pobudzający aktorów zarówno fizycznie, jak i twórczo, obejmuje rozwój charakteru postaci z uwzględnieniem ćwiczeń aktorskich tj. „animal work”. Liana Nyquist poprowadzi uczestników poprzez fizyczne techniki opowiadania historii oraz jasnego zrozumienia narzędzi ciała i ich świadomego zastosowania.

Program treningu skupia się wokół techniki, która umożliwia aktorowi badanie relacji pomiędzy wewnętrznym stanem psychicznym postaci, a jej zewnętrzną ekspresją fizyczną. Proponowana seria intensywnych ćwiczeń fizycznych i praktycznych zadań aktorskich umożliwia głębsze zrozumienie relacji wewnętrznego i zewnętrznego tempa danego charakteru – rytmu, który stanowi o jego esencji emocjonalnej, a objawia się w jego fizyczności. 54-ro godzinny program będzie obejmował teorię i rozszerzoną pracę ruchową umożliwiającą odkrywanie fizycznego świata postaci ze Snu Nocy Letniej W. Szekspira, stanowiących temat przewodni warsztatów.

UCZESTNICY

Program skierowany jest do aktorów oraz studentów ostatnich lat szkół aktorskich. Do udziału w treningu wymagana jest znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Dodatkowo w czasie warsztatów obecny będzie tłumacz. Uczestnicy przed rozpoczęciem warsztatów powinni zapoznać się ze sztuką Sen Nocy Letniej W. Szekspira w języku polskim bądź angielskim. Tak samo w wymienionych językach uczestnicy wybierają jeden monolog do pracy warsztatowej. W czasie treningu obecny będzie tłumacz. Dokładne wskazówki dotycząc wyboru monologów uczestnicy otrzymają drogą mailową po zakończeniu naboru.

PAŁAC W KOSZĘCINIE

Letnia Szkoła Artystyczna odbywa się już po raz ósmy w Koszęcinie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Miejsce sprzyja realizacji założeń programowych szkoły ze względu na doskonałą infrastrukturę w zabytkowym zespole pałacowym m.in. teatr, sala baletowa, cztery studio taneczne, galeria, park, hotel, gabinet fizjoterapii oraz pub.

KOSZT UCZESTNICTWA

10 dni warsztatów z uwzględnieniem noclegów i obiadów – 1420 PLN

Zgłoszenia przyjmowane są do 22 czerwca 2014 r.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

KONTAKT

Karta zgłoszenia oraz dodatkowe informacji dostępne są na stronie Letniej Szkoły Artystycznej