Teatr Arka we Wrocławiu: STATEK SZALEŃCÓW

STATEK_PLAKAT_NO LOGO

W sobotę 7 grudnia o godz. 19 odbędzie się premiera prasowa, a w niedzielę 8 grudnia o godz. 19 – premiera dla publiczności spektaklu zatytułowanego Statek szaleńców w reżyserii Renaty Jasińskiej.

Statek szaleńców Renaty Jasińskiej osnuty jest wokół dwóch osobistych przeżyć z okresu dzieciństwa, które na zawsze zmieniły jej sposób patrzenia na świat. Statek szaleńców to statek pełen załogi reprezentującej różne klasy i stany społeczne, różne postawy etyczne i wzorce osobowe, podróżującej w poszukiwaniu szczęścia. Załogi, której nikt nie chce.

Tak właśnie bywają określane osoby wykluczone – wyłączone poza nawias. Te, które znalazły się poza głównym nurtem życia społecznego. Oryginalnie, statek głupców jest tytułem i głównym motywem poematu Sebastiana Branta z 1494 roku. Niechciani i odrzuceni przez wszystkich głupcy podróżują statkiem w poszukiwaniu krainy wiecznej obfitości. Motyw wypędzenia obłąkanych znaleźć można w wielu dziełach literackich, malarskich, rzeźbiarskich i muzycznych – choćby w słynnym obrazie Hieronima Boscha.

Motyw pozbycia się niechcianych szaleńców wykorzystuje także Renata Jasińska. Jej podróżni to nie tylko głupcy i wariaci. To wszyscy niechciani, wyrzucani przez społeczeństwo za burtę. To ludzie, których nikt nie chce. Błąkają się więc po bezdrożach życia, próbując znaleźć jakieś miejsce dla siebie. Są wykorzystywani i krzywdzeni na różne sposoby. Ich los reżyserka przedstawienia pokazuje na przykładzie zgwałconej, wiejskiej dziewczynki oraz innych kobiet – ofiar przesądów, zabobonów, ale i społecznych stereotypów, które tak samo żywe były w czasach średniowiecza, jak i teraz.

Spektakl, niczym patchwork, składa się z wielu kawałków – scen, które zestawione w jedną, dają dopiero pełen obraz rzeczywistości, którą tworzymy my wszyscy jako społeczeństwo.

Więcej informacji

TWÓRCY SPEKTAKLU

Reżyseria: Renata Jasińska

Scenariusz: wg tekstów Renaty Jasińskiej, Jarosławy Makus, Krystyny Miłobędzkiej, Zofii Warzyńskiej-Bartczak oraz Ewangelii

Choreografia: Bożena Klimczak

Scenografia: Sylwia Wierzbowska

Projekt kostiumów: Tatiana Boduch

Wykonanie kostiumów: Ewa Jobko

Projekt i wykonanie lalek: Marianna Mikołajek

Muzyka: Maciej Sibilski, Jacek Zamecki

Konsultacja głosowa: Ewa Głowacka

Obsada

Gelsomina: Agata Obłąkowska-Woubishet

Gelsomina II: Joanna Gierdal

Gelsomina II: Teresa Trudzik

Garbaty Prorok: Maciej Sibilski

Pierwszy: Alexandre Marquezy, Tomasz Żytka

Drugi: Jan Kot

Niedoróbek: Alicja Idasiak

Niedojda: Anna Rzempołuch

Nieudałek I: Andrzej Kusiak

Nieudałek II: Marek Trzciński

Psuj Zabawa: Beata Lech-Kubańska, Michał Przybysz