Tydzień Litewski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Tydzień Litewski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Już w piątek (6 października 2017 roku) w ramach cyklu „Teatry Europy” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się Tydzień Litewski. Realizowany we współpracy z Fundacją Theatrum Gednanense projekt odbył się dotychczas w sześciu odsłonach: brytyjskiej, niemieckiej, rumuńskiej, gruzińskiej, ukraińskiej i flamandzkiej. Zbliżająca się edycja poświęcona będzie kulturze litewskiej.

Imprezę zainauguruje spektakl Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie – Borys Godunow Eimuntasa Nekrošiusa, jednego z najbardziej cenionych reżyserów litewskich, o którym nie tak dawno było całkiem głośno i w polskim środowisku teatralnym, a to za sprawą zeszłorocznych Dziadów zrealizowanych w warszawskim Teatrze Narodowym w jego reżyserii . Nekrošius ponownie sięga po klasykę literatury. Bierze na warsztat tekst Puszkina, by opowiedzieć o mechanizmach sprawowania władzy, a także o problemach, jakie nieodmiennie się z nią wiążą.

Tuż za Nekrošiusem podąża inny wielki litewski reżyser, Rimas Tuminas, którego Aktor Minetti zostanie zaprezentowany na deskach Teatru Szekspirowskiego 8 października. Dramat Thomasa Bernharda porusza zgoła odmienną tematykę niż Borys Godunow. Skupia się na historycznej postaci – słynnym niemieckim aktorze Bernhardzie Minetti, którego największym marzeniem była rola Króla Leara. Aktor Minetti to przedstawienie powstałe we współpracy Tuminasa z kompozytorem Faustasem Latėnasem i scenografem Adomasem Jacovskisem, w którym główną rolę zagra gwiazda litewskiego teatru i filmu, Vladas Bagdonas (nota bene, aktor często grający w spektaklach Nekrošiusa).

10 października nastąpi powrót w stronę literatury rosyjskiej. W reżyserii kolejnego sławnego twórcy litewskiego, Oskara Koršunovasa będzie można zobaczyć Mewę Czechowa. Spektakl otrzymał wiele wyróżnień, w tym dwie nagrody Złotego Krzyża. Reżyser sięga po klasykę, by osadzić treść sztuki we współczesności, bez historycznych kostiumów i rozbudowanej scenografii.

Tydzień Litewski zawiera też teatralną propozycję dla młodszych widzów. 12 października dzieci będą mogły obejrzeć litewski spektakl taneczny pt. Mozaika, do którego choreografię przygotowała Birutė Banevičiūtė. Spektakl zakończy się warsztatami, podczas których mali widzowie będą mogli bawić się elementami pluszowej scenografii. W 2012 roku Mozaika została uznana przez Litewskie Ministerstwo Kultury za najlepsze przedstawienie dziecięce.

Oprócz spektakli teatralnych Tydzień Litewski obfituje w różnorodne wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty dotyczące prezentowanych spektakli dla seniorów, wystawa zdjęć Maski i cienie Dmitrija Matvejeva,  pokazy filmów (między innymi film o Eimuntasie Nekrošiusie, przedpremierowy pokaz filmu Szron czy cykl litewskich filmów krótkometrażowych), a także dwa spotkania z literaturą litewską (spotkanie tłumaczek poezji Nijolė Miliauskaitė, Aliny Kuzborskiej i Agnieszki Rembiałkowskiej oraz spotkanie autorskie z poetą litewskim Kornelijusem Platelisem i jego tłumaczem Adamem Pomorskim przy okazji promocji tomiku poezji Oda na pękniętą wazę i inne wiersze).

Więcej informacji na temat wydarzeń prezentowanych w ramach Tygodnia Litewskiego, a także cen biletów można uzyskać na stronie internetowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: http://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-litewski/

Balbina Hoppe, Teatralia Trójmiasto

Tydzień Litewski 6-12 października 2017

 

Balbina Hoppe – rocznik 1994. Studentka filologii polskiej i teatrologii na UG. Uwielbia literaturę, sztukę i teatr. Często bywa w trójmiejskich teatrach w roli widza, ale niekiedy staje też po drugiej stronie, za kulisami, i sama próbuje tworzyć spektakle – w sposób studencki, amatorski, ale pełen pasji i zamiłowania.