Wybierzmy się w podróż...

Wybierzmy się w podróż…

…do miejsca, w którym rządzą emocje. Tam, gdzie najdrobniejsze drgnienie serca zostaje uwiecznione w dziele sztuki. Do krainy, w której muzyka wynika z literatury, tekst inspirowany jest obrazem, a malarstwo życiem – i każde z nich istnieje w symbiozie z drugim. Udajmy się w wyprawę do świata widzianego oczami Jerzego Dudy-Gracza, opisanego przez Agatę Dudę-Gracz, zaśpiewanego przez Maję Kleszcz.

Maja Kleszcz & Kwartet Prowincjonalny to jedno z bardziej wyjątkowych doświadczeń zaproponowanych przez tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej. W trakcie koncertu uczestnicy zetknęli się z trzema unikatowymi artystami, którzy poprzez sztukę chcą (bądź chcieli) wyrazić drzemiące w nich emocje, przemyślenia i nadzieje. Jerzy Duda-Gracz, malarz, scenograf i pedagog, twórca wielu znakomitych pejzaży i portretów, wyróżniał się charakterystyczną kreską i tonacją barw nawiązującą do kolorów Ziemi. W jego obrazach przedstawione zostały takie elementy jak ludowa prawda, indywidualna historia, ból, samotność i cierpienie. Stały się one inspiracją dla córki malarza, Agaty Dudy-Gracz, która w poetyckich tekstach opowiedziała historie ukryte za malowidłami ojca. Wszystko to natomiast zostało przepisane na utwory muzyczne, a następnie wyśpiewane przez Maję Kleszcz.

Koncert związany był z promocją najnowszej płyty Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego – Dudzie-Graczowi, która swoją premierę miała na początku kwietnia. Dwanaście utworów poświęconych artyście jest jak wyprawa do wnętrza obrazu. Utwory są niezwykle przejmujące – sentymentalne, refleksyjne i bardzo plastyczne. W trakcie koncertu ich klimat dodatkowo został wzmocniony przez wizualizację grafik Jerzego Dudy-Gracza, które niczym senne wizje leniwie przesuwały się za plecami Kwartetu. Widowisko nie było dynamiczne, zrywne i pełne ekspresji, tworzyło natomiast pewien magiczny nastrój zbliżony do tego, jaki na obrazach uwieczniał Duda-Gracz. Bardzo ciekawe jest to, że Agata Duda-Gracz wybrała te prace ojca, które można zaliczyć do najbardziej nostalgicznych – utrzymane w ciemnych tonacjach barwnych, przedstawiające samotne postaci, często zdeformowane bądź melancholijne. Nie ma pięknych kwiecistych pól z Ostatniej drogi czy bajkowych sennych lasów z Przełazów. Są za to upadłe anioły, kobiety pozostawione samotnie na bezgranicznych przestrzeniach i dzieci, którym nigdy nie będzie dobrze. Podróż, w którą zabrali nas Maja Kleszcz, Kwartet Prowincjonalny, Agata Duda-Gracz i Jerzy Duda-Gracz, prowadziła szlakiem prawdziwego artyzmu.

Agata Iżykowska, Teatralia Wrocław Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 199/2017

38. Przegląd Piosenki Aktorskiej (24 marca – 2 kwietnia 2017)

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

MAJA KLESZCZ & KWARTET PROWINCJONALNY DUDZIE-GRACZOWI

Muzyka: Maja Kleszcz
Słowa Piosenek: Agata Duda-Gracz
Występują: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak, Marta Maślanka, Bart Pałyga

premiera: 30 marca 2017

fot. Sławek Przerwa

Agata Iżykowska (rocznik 1992) – studiuje MISH na UWr. Uczy dzieci, że czytanie literatury klasycznej jest fajne. Uwielbia brytyjski teatr, szczególnie średniowieczną i współczesną dramaturgię. Nie lubi zabijania zwierząt w imię sztuki.