XIX Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2015

XIX Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2015

Przed nami XIX Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2015. Celem Festiwalu jest promocja współczesnej sztuki lalkarskiej i jej specyfiki, poprzez prezentację ciekawych i różnorodnych pod względem formalnym i estetycznym przedstawień krajowych i zagranicznych, nieznanych szerszej publiczności oraz ogólnych trendów i tendencji panujących w sztuce lalkarskiej.

Od kilku lat przegląd ma charakter konkursowy. Młodzieżowe jury wybiera najlepsze swoim zdaniem przedstawienie, honorując je nagroda Anima. Tym razem Anima planowana jest w dniach 16-22 listopada 2015 r.

W bogatym repertuarze jednym z prezentowanych spektakli będzie sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego (w oryginale noszącej tytuł: „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem”), którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu :Krawiec Niteczka”, adresowana jest do młodszych dzieci.
Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą.
Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny.

http://www.teatrlalek.olsztyn.pl/aktualnosci,315.html